Czym różni się sofa od zwykłej kanapy?

Ogród i dom
info-market
Czym różni się sofa od zwykłej kanapy?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób stosuje zamiennie pojęcie “sofa” i “kanapa” jako określenie jednego funkcjonalnego mebla. Jednakże używanie tych słów jako synonimów jest błędne i nie powinniśmy tego robić, więc czym tak naprawdę różni się sofa od kanapy?

Pierwsza różnica, pierwotna wręcz wywodzi się z historii nazewnictwa, otóż słowo 'kanapa’ wywodzi się z języka włoskiego i pochodzi od zwykłej skrzyni – nazwa ta pojawiła się dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku. Słowo 'sofa’ natomiast pochodzi z języka tureckiego – wzorem sofy było wygodne, miękkie siedzisko z owalno-okrągłym oparciem. Biorąc pod uwagę pochodzenie historyczne, możemy przedstawić podstawowe różnice pomiędzy tymi dwoma meblami.

Kanapa może zostać rozłożona czy otwarta, bowiem posiada dodatkową przestrzeń pod siedziskiem, sofa możliwości zmian swoich ustawień nie posiada. Sofa często przyrównywana jest do rozbudowanego fotela, który pomimo braku funkcjonalnych opcji przekonuje nas do siebie komfortem i niesamowitą wygodą. Kanapa w tych czasach pełni natomiast bardziej uniwersalną rolę, może być wykorzystana w salonie jako wygodny mebel czy w pokoju służąc jako łóżko i miejsce wypoczynku, z racji posiadania wewnętrznej komory na pościel kanapa jest wyższa i cięższa od sofy.

Z racji uniwersalności kanap, na rynku dostępnych jest multum zróżnicowanych wzorów, począwszy od prostych, tradycyjnych form, przez bardziej wyszukane, aż po wzory minimalistyczne, które stają się coraz bardziej popularne i chętnie wybierane przez kupujących. Jednakże, warto zaznaczyć, iż jeśli twoim konikiem jest minimalizm warto zainwestować w sofę – która z założenia jest niższa i prościej komponuje się w małym czy dużym salonie.

Artykuł napisany we współpracy z EUFORMA – salonem meblowym, w którym znajdziesz szeroki wybór kanap, sof oraz mebli, w tym mebli RTV.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Plastry wykrywalne – czy są bezpieczne dla skóry?
Plastry wykrywalne – czy są bezpieczne dla skóry?
W przemyśle spożywczym niezwykle ważne jest bezpieczeństwo. Zarówno wytwarzanych produktów, jak i samych pracowników, którzy niejednokrotnie narażeni są na ryzyko […]
Polecamy