Galwanizacja – jak się wykonuje?

Motoryzacja i technologia
info-market
Galwanizacja – jak się wykonuje?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele metali poddanych niekorzystnemu działaniu czynników, takich jak wilgoć czy para wodna, błyskawicznie ulega korozji. Jeśli wykonane z nich przedmioty codziennego użytku, sztućce lub części np. maszyn wykorzystywanych w przemyśle, a nawet narzędzia chirurgiczne, mają być na to odporne, warto zastosować jedną z najskuteczniejszych metod ochrony, którą z pewnością jest galwanizacja.

Wykorzystuje się ją powszechnie zarówno w przemyśle, jak i rzemiośle do pokrycia powierzchni metalu zwartą i nieprzepuszczalną powłoką z innego metalu uzyskiwaną pod wpływem przepuszczanego przez niego prądu elektrycznego. Doskonale chroni ona nie tylko przed korozją, ale i przed ścieraniem będąc jednocześnie atrakcyjną wizualnie warstwą dekoracyjną. Najczęściej spotykane odmiany galwanizacji to chromowanie, cynkowanie, niklowanie oraz złocenie. Proces ten wymaga zastosowania odpowiednich zbiorników, czyli tzw. wanien galwanicznych, oczywiście wypełnionych wodą lub roztworem soli. Umieszcza się w nich przedmioty poddawane galwanizacji, które w przebiegającym procesie pełnią funkcję katody. Do kąpieli dodaje się również metal, który ma stanowić warstwę zewnętrzną i jest on z kolei anodą. Podczas przepuszczania prądu przez płyn powierzchnia anody ulega stopniowemu rozpuszczeniu, a cząsteczki metalu osadzają się na powierzchni katody, tworząc równą i idealnie przylegającą powłokę. Metal doskonale wnika nawet w najdrobniejsze zakamarki galwanizowanego przedmiotu, pokrywając również wszelkie otwory czy inne trudno dostępne miejsca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • Tomasz 14.09.2017

    Dzięki temu artykulowi teraz juz wiem jak się wykonuje galwanizacje

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak przebiega montaż znaków drogowych?
Jak przebiega montaż znaków drogowych?
Wielu ludziom wydaje się, że montaż znaków drogowych jest zajęciem łatwym i szybkim. Nic bardziej mylnego, ponieważ te elementy bezpieczeństwa […]
Polecamy