Diagnostyka laboratoryjna – elementy istotne przy jej prowadzeniu

Diagnostyka laboratoryjna - elementy istotne przy jej prowadzeniu

Czym jest diagnostyka laboratoryjna?

Diagnostyka laboratoryjna zajmuje się badaniem materiału biologicznego takiego jak krew, wymazy, mocz, wydzieliny. Poprawne przeprowadzanie analizy jest elementem koniecznym skutecznej profilaktyki oraz odpowiedniego leczenia. Odgrywa istotną rolę w określeniu odpowiednich dawców do przeszczepów oraz transfuzji. Błędy popełnione w toku diagnostyki mogą mieć poważne skutki dla pacjenta, włącznie z zagrożeniem jego życia.

W jaki sposób uniknąć błędów podczas diagnostyki laboratoryjnej?

Przede wszystkim czynności diagnostyczne powinny wykonywać jedynie osoby do tego uprawnione – z odpowiednim wykształceniem, prawem do wykonywania zawodu oraz wpisane na listę diagnostów laboratoryjnych. Dodatkowo laboratorium, w którym przeprowadzane są badania także winno być wpisane na listę ewidencyjną. 

Wynik badania w dużej mierze zależy od jakości dostarczonego do laboratorium materiału. Próbka powinna być właściwie pobrana, opisana oraz zabezpieczona w taki sposób, by uniknąć jej zanieczyszczenia lub naruszenia. Następnym krokiem jest dobranie odpowiedniej metody badawczej, a także odczynników. Wybór metody badawczej jest uzależniony od dostępnego sprzętu laboratoryjnego. Ważne jest, by laboratorium wykonujące badanie było zaopatrzone w odpowiednie materiały jednorazowego użytku, takie jak rękawiczki, pipety, płytki. Wyposażenie laboratorium powinno pochodzić od zaufanych dostawców na rynku, takich jak np. https://www.argenta.com.pl/ oraz być możliwie innowacyjne. Przeprowadzając badania należy także pamiętać o stałej kontroli jakości wykorzystywanych sprzętów, odczynników, pożywek.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

4 × dwa =