Dlaczego producenci montują w samochodach chlapacze?

Dlaczego producenci montują w samochodach chlapacze?

Chlapacze w samochodzie wydają się często po prostu zbędne. Niekiedy wręcz przeszkadzają. taka sytuacja pojawia się choćby przy cofaniu, połączonym z podjeżdżaniem pod wysokie krawężniki. Ryzyko urwania go jest wtedy bowiem bardzo duże. Dlaczego zatem producenci montują chlapacze w samochodach?  Czy rzeczywiście są one potrzebne? Tak i to z wielu powodów. 

Chlapacze to kwestia bezpieczeństwa jazdy

Podstawową rolą chlapaczy jest zminimalizowanie ryzyka wydostania się spod kół nadmiernej ilości wody czy śniegu, który mógłby spowodować ograniczenie widoczności drogi, dla kierowców poruszających się za danym pojazdem. Nie każdy wie, że ogranicza on też ryzyko uszkodzeń pojazdu jadącego za nami, uszkodzeń związanych z nagłym „wystrzeleniem” spod kół kamieni, które – na przykład – dostały się pomiędzy bieżnik opony. Taki kamień, przy szybko jadącym aucie, może działać jak pocisk i uszkodzić karoserię, szybę pojazdu, spowodować zagrożenie na drodze.  

Ochrona karoserii pojazdu

Chlapacze w samochodzie są też ważne z innego powodu. Ich brak spowoduje rozchlapywanie się wody i śniegu spod kół, Co może przyczynić się do pogorszenia stanu pojazdu, szybką korozję nadkoli i innych elementów, do których na skutek braku chlapaczy mogłaby się dostać woda i zabrudzenia. Warto pamiętać, że przy ich wyborze nie każdy jest taki sam i ma znaczenie jaki zostanie zastosowany model. Warto stawiać na chlapacze dobrej jakości, dlatego też idealnie sprawdzają się gładkie egzemplarze w stylu tych do kupienia na stronie https://nadkola.pl/pol_m_Blotniki-nadkola-chlapacze_Chlapacze_Chlapacze-gladkie-617.html. Gładka powierzchnia chlapacza to mniejsze ryzyko jego zabrudzenia i konieczności czyszczenia. 

Podsumowując

Bez względu na to jakim pojazdem się poruszamy, nie warto wyruszać w drogę bez chlapaczy. Ich koszt jest minimalny, a sens zamontowania w samochodzie ogromny. Dlatego właśnie producenci montują chlapacze w samochodach. Jeśli fabryczne uległy uszkodzeniu, należy zastąpić je nowymi.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

10 − 9 =