Elektronika użytkowa – twórz własne projekty

Motoryzacja i technologia
info-market
Elektronika użytkowa – twórz własne projekty
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Elektronika użytkowa to sprzęt, który w dzisiejszych czas towarzyszy praktycznie każdemu. Nawet ludzie najbardziej stroniący od elektroniki zazwyczaj mają telefon komórkowy, korzystają z ogrzewania domowego (ze sterownikiem) czy oglądają telewizję – praktycznie każdy korzysta dziś z takich sprzętów. Dla elektronika wielką satysfakcję jest samodzielnie zbudowanie działającego i przydatnego urządzenia. Jak zacząć, jeżeli jeszcze nie masz w tym doświadczenia?

Podstawy są najważniejsze

W elektronice poza pomysłem i zapałem najważniejsza jest rzetelna wiedza. Jeżeli zamierzasz zamienić swoją pasję w zawód, którym będziesz zarabiał na życie, najlepiej aplikuj na dobrą uczelnię techniczną na wydział elektroniki. Jeżeli jednak zamierzasz traktować elektronikę jako hobby (lub jesteś wyjątkowo zmotywowany), wszystkiego możesz nauczyć się z domu. W dzisiejszych czasach wiedza jest bardzo łatwo dostępna, między innymi dzięki sieci internet. Warto jednak pamiętać, że choć w sieci można znaleźć rzetelne informacje, niestety łatwiej jest trafić na te bezwartościowe. Dlatego zawsze weryfikuj starannie wszelkie źródła, z których korzystasz. Witryna Forbot.pl to przykład wiarygodnego i rzetelnego źródła informacji. Twórcy portalu oferują swoim czytelnikom darmowe kursy, które w przystępny sposób przedstawiają podstawowe zagadnienia z elektroniki, informatyki i robotyki. Wiedza przekazywana jest w taki sposób, aby nawet zupełnie początkujący czytelnik z łatwością zrozumiał wykładany mu materiał. Oczywiście wśród materiałów znajdują się także takie, które są przeznaczone dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Wszystkie lekcje popierane są praktycznymi przykładami, dzięki czemu “uczniowie” jeszcze lepiej rozumieją zagadnienia oraz od razu utrwalają je w pamięci. Najczęściej są to proste zadania wymagające niewielkiej ilości taniego sprzętu. W sklepie internetowym Botland z łatwością można znaleźć zestawy specjalnie przygotowane do konkretnych kursów z Forbota.

Zanim zbudujesz, stwórz prototyp

Dobrą praktyką przed zbudowaniem ostatecznej wersji urządzenia, jest wykonanie go najpierw w formie prototypu. Dzięki takiemu podejściu, na każdym etapie pracy będzie łatwiej wyłapać wszelkie błędy – również te, które będą mogły dopiero się pojawić. Bardzo przydatnym narzędziem do takich celów jest na płytka stykowa. Można na nią z łatwością przenieść nawet skomplikowany układy elektroniczne, skontrolować ich pracę w rzeczywistych warunkach i wtedy ewentualnie dokonać korekty wadliwych elementów w projekcie.

Warto skorzystać z gotowych rozwiązań

Decydując się na budowę konkretnego urządzenia, nie musisz zakładać, że wszystko wykonasz sam. Możesz na przykład skorzystać z gotowych podzespołów, które są w powszechnym użytku. Aby urządzenie było Twoje, nie musisz budować go od podstaw. Warto skorzystać na przykład z minikomputera, który może pełnić rolę elementu logicznego do wielu urządzeń. Przykładowo, po wgraniu odpowiedniego oprogramowania, możesz przekształcić Raspberry Pi na multimedialne urządzenie wykorzystywane jako konsola do gier komputerowych i odtwarzacz filmów na telewizorze. Możesz samodzielnie przystosować je do Twoich potrzeb, wyprowadzając odpowiednie gniazda oraz właściwie je oprogramowując. 

W takim wypadku warto też pomyśleć o praktycznych aspektach takiego rozwiązania i zapobiec ewentualnym mechanicznym uszkodzeniom sprzętu, korzystając z obudowy do Raspberry Pi. Jeżeli zdecydujesz się zbudować urządzenie, które będzie posiadało na tyle dużą obudowę, żeby płytka bez problemu zmieściła się wewnątrz, zadbaj o jej odpowiednie mocowanie, które zapewni jej stabilną i bezpieczną pozycję. W przypadku, jeżeli zdecydujesz się na budowę robota mobilnego, oprócz elementu logicznego będziesz potrzebował między innymi odpowiednich kół, silników oraz tak zwanego mostka H. Elementy takie jak koła będą miały bezpośredni wpływ na osiągi pojazdu, dlatego warto zakupić gotowy, dobrze wykonany produkt. 

Silnik jest elementem, który technologicznie jest trudny do wykonania w domowych warunkach, więc również dobrze jest zastosować komercyjne rozwiązanie. Może to nawet być część zużytego już urządzenia (jak na przykład zużyta szczoteczka do zębów). Mostek H jest jak najbardziej możliwy do wykonania i może stanowić dobry trening umiejętności elektronika, jednak to element o stosunkowo prostym zadaniu. Dobrze jest, abyś zastanowił się, czy nie lepiej, zamiast takiego dodatkowego przedsięwzięcia, poświęcić więcej czasu na lepiej przemyślaną konstrukcję oraz oprogramowanie. Decydując się na takie gotowe rozwiązania, możesz traktować część elementów jako uniwersalne części. Wykonany komercyjnie mostek H możesz wyposażyć w goldpiny lub inne proste do łączenia złącze i stosować równolegle do innego projektu. Płytkę rozwojową Arduino możesz tylko przekładać do kolejnych urządzeń, wcześniej odpowiednio ją oprogramowując. W takim wypadku ponownie warto korzystać z obudowy do Arduino; częste przekładanie, odłączanie i podłączanie płytki pozbawionej osłony może negatywnie wpłynąć na jej stan.

Dla elektronika własnoręczne wykonanie działające użytkowego sprzętu to wielka satysfakcja. Jak samodzielnie tworzyć taką elektronikę?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie rzeczy dla kota można kupić w sklepie zoologicznym?
Jakie rzeczy dla kota można kupić w sklepie zoologicznym?
Kot to jedno z najpopularniejszych zwierząt domowych w naszym kraju. Przed jego pojawieniem się w mieszkaniu warto zawsze zaopatrzyć się […]
Polecamy