Jak działa gaśnica z dwutlenkiem węgla?

Motoryzacja i technologia
info-market
Jak działa gaśnica z dwutlenkiem węgla?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Niezbędnym elementem wyposażenia każdego budynku codziennego użytku są wszelakie instalacje oraz narzędzia zapewniające bezpieczeństwo pracy i komfort psychiczny. Czasem niepozorne defekty mogą prowadzić do ogromnych awarii, dlatego należy być przygotowanym na każdy ewentualny, nawet najbardziej niespodziewany, wypadek. Przyrządem, który powinien znaleźć się w podstawowym ekwipunku pierwszej pomocy, jest gaśnica.

 

Istnieje wiele rodzajów tego urządzenia. Najpowszechniejszą i najczęściej używaną jest gaśnica proszkowa. Ma ona za zadanie przerwanie procesu spalania w wyniku antykatalizy. Nie są jednak przeznaczone do gaszenia urządzeń pod napięciem, dlatego warto zaopatrzyć się w przeznaczonym do tego typem, którym jest gaśnica z dwutlenkiem węgla zwana również gaśnicą śniegową. Jej działanie polega na odcięciu dostępu tlenu do ognia i obniżenie temperatury spalania. Środkiem gaśniczym, jak sama nazwa wskazuję, jest skroplony dwutlenek węgla. W momencie zastosowania gaśnicy dany tlenek oziębia się i powstaje tak zwany zimny lód, który powstrzymuje ogień.

 

Urządzenia tego typu używa się przede wszystkim w walce z pożarami typu B i C, czyli głównie maszyn elektrycznych i szeroko pojętej elektroniki. Gaśnica ta natomiast nie powinna być stosowana do ugaszania ognia palącego się na człowieku, gdyż tak niska temperatura mogłaby doprowadzić do jeszcze większych obrażeń. Warto nadmienić, że ten rodzaj gaśnicy nie powinien być przechowywany w pomieszczeniach, w której występuje wysoka temperatura i musi być chroniony przed bezpośrednim kontaktem z promieniami słonecznymi. Przegrzanie może prowadzić do rozładowania jej poprzez znajdujący się w niej zawór bezpieczeństwa.

 

Co oprócz odpowiedniego wyposażenia?

 

Należy także zwrócić szczególną uwagę na dostęp do wody i urządzeń pozwalający na swobodny jej pobór. Obecność hydrantu w najbliższej okolicy będzie nieocenionym plusem w razie niebezpieczeństwa wystąpienia pożaru. Dlatego ważne jest, by mieć pewność, że osoby odpowiedzialne za utrzymanie bezpieczeństwa pamiętają o czynnościach związanych z przeglądem hydrantów. Przynajmniej raz w roku powinno dojść do kontroli działania tych urządzeń. Ponadto należy zająć się także odpowiednim zabezpieczeniem i konserwacją, by zapobiegać możliwości awarii.

 

Bezpieczeństwo niewątpliwie stanowi jedną z najważniejszych potrzeb w każdej dziedzinie życia. Dlatego w tej kwestii nie należy oszczędzać i narażać na zagrożenie podległego kapitału czy tym bardziej ludzi. Odpowiednie wyposażenie może uratować życie i uchronić przed nieszczęściem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Waporyzator – czym jest i do czego służy?
Waporyzator – czym jest i do czego służy?
Waporyzator to urządzenie, które podgrzewa i przekształca materiały stałe w formę gazową. Para jest następnie wdychana przez użytkownika. Istnieje wiele […]
Polecamy