Odzyskanie prowizji bankowej – jak to zrobić?

Pieniądze i biznes
info-market
Odzyskanie prowizji bankowej – jak to zrobić?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Szacuje się, że w naszym kraju mieszka nawet 15 milionów kredytobiorców. Mogą oni zgodnie z obowiązującym prawem starać się o zwrot prowizji bankowej w sytuacji, gdy zobowiązanie zostało spłacone przed terminem. Jest to jednak możliwe wyłącznie w przypadku kredytów, na które umowa została zawarta po 1 stycznia 2012 roku, a kwota nie przekracza 255 550 zł. Jeśli chodzi o zwrot prowizji Santander to jeden z banków nie stwarzających żadnych większych problemów z jej odzyskaniem. 

Procedura krok po kroku 

Niektóre banki odmawiają wypłaty prowizji, powołując się na zasadę, że w razie spłaty danego zobowiązania przed czasem redukcji ulegają wszelkie koszty związane z całym okresem kredytowania. To oczywiście praktyka niezgodna z prawem, dlatego jakiś czas temu w obronie klientów stanęły dwie ważne instytucje – Rzecznik Finansowy oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Zgodnie z ich orzeczeniem zwrot kosztów prowizji kredytu jest jak najbardziej możliwy – oczywiście w ujęciu proporcjonalnym. Procedura polega na złożeniu reklamacji w konkretnym banku, a następnie oczekiwaniu na decyzję.

Obecnie większość podmiotów finansowych nie stwarza w tym zakresie problemów. Jeśli jednak decyzja będzie odmowna, wówczas należy przesłać dodatkowy wniosek do Rzecznika Finansowego o stosowną interwencję. Można też dochodzić swoich praw przed sądem, choć jest to droga najbardziej czasochłonna. Alternatywna metoda opiera się na skorzystaniu z pomocy profesjonalnej firmy odszkodowawczej – wystarczy wysłać do niej komplet niezbędnych dokumentów (w tym umowę kredytową i potwierdzenie spłaty) oraz poczekać parę dni na rezultat analizy sprawy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym jest klej dyspersyjny?
Czym jest klej dyspersyjny?
Klej dyspersyjny to rodzaj kleju, który ma cząstki zawieszone w cieczy. Cząstki są zwykle stałe żywice, które tworzą więź, gdy […]
Polecamy