Jakie są zasady przy kontroli pojazdów

Motoryzacja i technologia
info-market
Jakie są zasady przy kontroli pojazdów
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy samochód dopuszczony do ruchu musi być w dobrym stanie technicznym, nie budzącym wątpliwości. Właściciele pojazdów muszą regularnie pojawiać się z autem w Stacji Kontroli Pojazdów. Fachowcy z SKP wykonają dla nas przegląd i/lub badanie techniczne samochodu.

Na czym to polega?

Przegląd auta (mechaniczny lub okresowy) polega na sprawdzeniu poziomu płynów oraz części eksploatacyjnych i ewentualnej ich wymianie. mechanicy sprawdzą, czy dany pojazd jest sprawny technicznie i czy nie wymaga on natychmiastowych napraw.

Badanie techniczne pojazdu to rodzaj kontroli – sprawdzenie czy kierowca odpowiednio serwisuje swoje auto oraz czy mechanicy, dokonujący przeglądów, należycie wykonali swoją pracę. Wykonuje je Stacja Kontroli Pojazdów.

Co jest sprawdzane?

Wnętrze pojazdu – Stacja Kontroli Pojazdów sprawdza ewentualne luzy na kierownicy oraz czy na desce rozdzielczej nie pali się kontrolka świadcząca o awarii. Sprawdzane są także mocowania foteli i pasów bezpieczeństwa,
podwozie – sprawdzane najważniejsze układy pojazdu: hamulcowy, kierowniczy oraz stan opon, zawieszenia i elementów nośnych pojazdu.

Szyby – najdokładniej sprawdzana jest szyba przednia, czy nie ma na niej odprysków, zarysowań, pęknięć w polu widzenia kierowcy.

Oświetlenie – kontroluje się działanie świateł pozycyjnych, mijania, drogowych, cofania, przeciwmgielnych i kierunkowskazów. Gdy jest taka potrzeba korygowana jest wysokość wiązki światła.

Średni stan techniczny pojazdów poruszających się po polskich drogach w ostatnich latach znacząco się poprawił. Niestety, szacuje się, że ok. 15 % samochodów przechodzących przez Stację Kontroli Pojazdów nie zalicza okresowego badania technicznego. Wina leży tu po stronie kierowców, którzy bagatelizują pierwsze sygnały ostrzegawcze swojego auta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym różni się hospicjum domowe od tradycyjnego hospicjum?
Czym różni się hospicjum domowe od tradycyjnego hospicjum?
Hospicjum domowe to usługa medyczna, która pomaga nieuleczalnie chorym pacjentom spędzać czas w domu, a nie w szpitalu lub placówce […]
Polecamy