Jakie są zasady przy kontroli pojazdów

Motoryzacja i technologia
info-market
Jakie są zasady przy kontroli pojazdów
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdy samochód dopuszczony do ruchu musi być w dobrym stanie technicznym, nie budzącym wątpliwości. Właściciele pojazdów muszą regularnie pojawiać się z autem w Stacji Kontroli Pojazdów. Fachowcy z SKP wykonają dla nas przegląd i/lub badanie techniczne samochodu.

Na czym to polega?

Przegląd auta (mechaniczny lub okresowy) polega na sprawdzeniu poziomu płynów oraz części eksploatacyjnych i ewentualnej ich wymianie. mechanicy sprawdzą, czy dany pojazd jest sprawny technicznie i czy nie wymaga on natychmiastowych napraw.

Badanie techniczne pojazdu to rodzaj kontroli – sprawdzenie czy kierowca odpowiednio serwisuje swoje auto oraz czy mechanicy, dokonujący przeglądów, należycie wykonali swoją pracę. Wykonuje je Stacja Kontroli Pojazdów.

Co jest sprawdzane?

Wnętrze pojazdu – Stacja Kontroli Pojazdów sprawdza ewentualne luzy na kierownicy oraz czy na desce rozdzielczej nie pali się kontrolka świadcząca o awarii. Sprawdzane są także mocowania foteli i pasów bezpieczeństwa,
podwozie – sprawdzane najważniejsze układy pojazdu: hamulcowy, kierowniczy oraz stan opon, zawieszenia i elementów nośnych pojazdu.

Szyby – najdokładniej sprawdzana jest szyba przednia, czy nie ma na niej odprysków, zarysowań, pęknięć w polu widzenia kierowcy.

Oświetlenie – kontroluje się działanie świateł pozycyjnych, mijania, drogowych, cofania, przeciwmgielnych i kierunkowskazów. Gdy jest taka potrzeba korygowana jest wysokość wiązki światła.

Średni stan techniczny pojazdów poruszających się po polskich drogach w ostatnich latach znacząco się poprawił. Niestety, szacuje się, że ok. 15 % samochodów przechodzących przez Stację Kontroli Pojazdów nie zalicza okresowego badania technicznego. Wina leży tu po stronie kierowców, którzy bagatelizują pierwsze sygnały ostrzegawcze swojego auta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co trzeba zrobić zanim przystąpi się do treningu z elektrostymulacją mięśni?
Co trzeba zrobić zanim przystąpi się do treningu z elektrostymulacją mięśni?
Z roku na rok na popularności zyskuje trening polegający na elektrostymulacji mięśni, czyli w skrócie EMS. Wynika to z faktu, […]
Polecamy