W Polsce najbardziej popularną formą pochówku osób zmarłych jest tradycyjny pogrzeb, w trakcie którego zwłoki znajdujące się w drewnianej trumnie są składane do grobu na cmentarzu. Znacznie mniej powszechna jest kremacja, uznawana przez niektórych za kontrowersyjną. Warto jednak zauważyć, że i na tego typu usługi jest coraz większe zapotrzebowanie. Świadczy o tym przede wszystkim systematycznie wzrastająca liczba krematoriów.
W przypadku kremacji ciało zmarłego przygotowuje się do ceremonii w podobny sposób jak w pochówku tradycyjnym. Zwłoki powinny być więc ubrane normalnie (każdy element stroju musi być jednak łatwopalny, nie należy pozostawiać żadnych ozdób metalowych, pierścionków itp. rzeczy) albo owinięte w całun.
Następnie są one składane do trumny, zazwyczaj wykonanej z drewna, wikliny albo tektury. Na kolejnym etapie dochodzi do spopielenia ciała – proces ten trwa przeważnie około dwie, trzy godziny i odbywa się w specyficznym piecu. Co istotne, zwłoki nie mają kontaktu z ogniem, a jedynie z wysoką temperaturą.
Po dokonaniu spalenia prochy są umieszczane w urnie, wybranej uprzednio przez członków rodziny zmarłego. Bezpośrednio przed, a także w trakcie procesu spalania zwłok rodzina i bliscy spotykają się zazwyczaj w jednym miejscu, aby powspominać zmarłego i pomodlić się za jego duszę. Jest to doskonała szansa na ostatnie pożegnanie.
Końcowym etapem jest właściwy pogrzeb i złożenie prochów w klasycznym grobie albo nowoczesnym kolumbarium. Dużą popularnością w naszym kraju cieszy się przede wszystkim kremacja zwłok w Warszawie – funkcjonuje tutaj bowiem najwięcej profesjonalnych krematoriów. Usługę tę oferuje m,in. https://www.kalla.warszawa.pl/.