Wino różowe nie jest tak znane i popularne jak czerwone czy nawet białe, ale z roku na rok ma coraz więcej zwolenników. Jest to stosunkowo młody trunek, więc dopiero zdobywa on zaufanie klientów. Produkcja odbywa się na całym świecie, a najlepsze gatunki pochodzą z Kalifornii i Republiki Południowej Afryki. W tej kategorii mieszczą się jednak również niektóre wina włoskie, francuskie, hiszpańskie czy australijskie. W niniejszym artykule zostanie przedstawiony proces wytwarzania omawianego trunku i propozycje potraw, z którymi najlepiej się on komponuje.
Wino różowe powstaje wskutek maceracji, czyli wypłukiwania z nasion skórek i miąższu winogron zawartych w tych elementach barwników, a także substancji zapachowych. Proces ten jest przeważnie przerywany po kilku godzinach, choć niekiedy przedłuża się do dwóch dni. Kolejnym etapem produkcji jest fermentacja tzw. moszczu winnego w obecności wyciśniętych skórek – trwa ona od kilku do kilkunastu godzin. Następnie moszcz zostaje dokładnie odcedzony, odciśnięty i pozostawiony do dalszej fermentacji. Dzięki temu do alkoholu dostaje się niezbyt duża ilość barwnika, a trunek nabiera delikatnej, różowej barwy.
Jest on orzeźwiający i doskonały dla osób, dla których czerwone wino okazuje się zbyt ciężkie.Jeśli pragniemy zachwycić winami różowymi swoich gości, powinniśmy je podawać zarówno z lekkimi przekąskami (np. sałatkami, zapiekankami, chłodnikiem czy rybą z grilla), jak i nieco cięższymi daniami kuchni włoskiej i hiszpańskiej – m.in. w postaci lasagne, spaghetti, pizzy, wszelkich dań z makaronem z w roli głównej oraz tortilli. Sprawdzi się również w połączeniu z owocami morza, potrawami ryżowymi, jajecznym omletem, wędlinami i grzybami. Zestawienia z bardzo tłustymi daniami nie są natomiast zalecane.