Wejście w tematykę kotłów CO to kontakt z wieloma zagadnieniami, nieraz zupełnie nieznanymi. Wszystkie one są jednak ważne dla kogoś, kto chce wybrać odpowiedni piec do swojego domu. Jednym z takich zagadnień jest klasa kotłów. Są ich trzy, od trzeciej (najsłabszej) do piątej (najlepszej).
Wyszczególnione one zostały w oparciu o dwa główne kryteria. Przy tworzeniu klasyfikacji uwzględniona została ekologiczność pieców oraz ich wydajność. Ważne jest, by przy spalaniu materiału opałowego powstawało jak najmniej zanieczyszczeń. Szkodliwe substancje szkodzą środowisku, a więc i ludziom. Spośród tych trzech klas, najbardziej czyste spalanie umożliwia wybór pieca 5 klasy (zobacz: piec co żeliwny). Klasa 3 to największy poziom zanieczyszczeń powietrza substancjami smolistymi i tlenkiem węgla. Jednak i ta najniższa klasa to lepszy wybór niż piece, które w ogóle nie klasyfikują się do żadnej z nich. Zarówno z troski o środowisko, jak i o swoje zdrowie, wybierać warto kotły jak najwyższej klasy.
Wydajność kotła oznacza, na ile efektywnie spala on materiał opałowy. Im wydajność jest większa, tym niższe ponosi się koszty związane z eksploatacją pieca. Spalanie mniej wydajne to konieczność zakupu większej ilości opału. Największą wydajnością charakteryzują się kotły 5 klasy. Co oznacza, że zakup ich jest najbardziej opłacalny. Koszty materiałów opałowych nie są niskie, więc inwestycja w piece, które efektywnie je wykorzystują, zawsze się opłaca.
Wybór kotła najwyższej klasy to nie jest jedynie kwestia indywidualnej decyzji. Trzeba mieć na uwadze fakt, że dopuszczalny poziom zanieczyszczeń odprowadzanych do powietrza, regulowany jest prawnie. O kotłach klasy 5 wiadomo, że można z nich korzystać bezterminowo. Niższe klasy będą wykluczane z użytku.