Dlaczego odpowiednie oświetlenie ma wpływ na uprawę roślin?

Dlaczego odpowiednie oświetlenie ma wpływ na uprawę roślin?

Uprawa roślin wewnątrz domu lub mieszkania staje się coraz popularniejsza. Bardzo wiele osób uczyniło sobie z tego swoje największe hobby. Nie jest to zresztą nic dziwnego, w końcu mamy do czynienia z żywymi organizmami, które jednak nie są aż tak wymagające w utrzymaniu jak zwierzęta domowe. Do uprawy wymagane są jednak specjalne akcesoria, jak choćby odpowiednie oświetlenie.

Światło dzienne

Każda roślina potrzebuje światła dziennego, aby prawidłowo wzrastać i rozwijać się. Jeżeli naszą plantację umieściliśmy wewnątrz, promienie słoneczne niekoniecznie będą w stanie tam dotrzeć. By to skompensować, można oprzeć się między innymi na specjalnych lampach do uprawy roślin. Mają one za zadanie świecić z bardzo konkretną temperaturą barw, możliwie najbardziej zbliżoną do światła słonecznego. Jest to około 5000 K. Gdy kupujemy odpowiednią lampę, zawsze zwracajmy uwagę na to, co napisane jest na opakowaniu, a konkretnie na wcześniej wspomniany parametr.

Przyspieszenie wzrostu

Jeśli zależy nam na szybkim wyhodowaniu danej rośliny, możemy naświetlać ją także w porze nocnej. Ten trik często wykorzystuje się w uprawach szklarniowych, dzięki temu można o wiele szybciej uzyskać plony. W naszych domowych uprawach również możemy zrobić z niego użytek. Pamiętajmy, by do takich celów kupić wytrzymałe źródła światła. W sieci hodowcy chwalą lampy Elektrox jako wystarczające na długi okres czasu. Oczywiście musimy też dać roślinom nieco czasu na „sen”, ponieważ muszą one mieć kilka godzin na zregenerowanie się. Co jakiś czas należy więc wyłączać światło.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 × pięć =