Przedsiębiorstwa różnej wielkości zmagają się ze stratami wynikającymi z nieplanowanych przestojów. W związku z tym poszukują rozwiązań dotyczących zwiększenia wydajności firmy, ale przede wszystkim minimalizowania zatrzymań procesu produkcji. Aby dokonać prawidłowej analizy sytuacji, należy wziąć pod uwagę kilka podstawowych czynników.
Pierwszym z nich jest rodzaj i zmienność pracy, a drugim specyfika wytwarzanego produktu. Specjaliści wskazują, że dogodnym rozwiązaniem jest znalezienie metod i technik gwarantujących udoskonalenie procesu. Przecież każde nieplanowane zatrzymanie produkcji to duże straty dla przedsiębiorstwa. Jak im zapobiegać?
Jednym z pomysłów na to, w jaki sposób ograniczyć negatywne konsekwencje przestojów jest skorzystanie z harmonogramowania produkcji. W ten sposób można określić jaki jest termin realizacji konkretnych działań, a także uwzględnić w nim ewentualne opóźnienia wynikające z nieplanowanych zdarzeń.
Kolejnym pomysłem jest wspomniana wcześniej analiza przestojów. Zatrzymania mogą być powodowane przez niewłaściwą obsługę maszyn, jak i zużycie podzespołów. Wyeliminowanie tych czynników (szkolenia dla pracowników, regularny serwis lub wymiana zużytych części) pozwolą uniknąć awarii w przyszłości. W związku z tym wskazanie przyczyn źródłowych jest kluczem do pozbycia się zatrzymań, a tym samym ograniczeniu strat nimi powodowanych. Procedura wymaga czasu i cierpliwości, a przede wszystkim odpowiedniej obserwacji całego procesu produkcyjnego.