Na jakie typy można rozróżnić palety i do czego są one wykorzystywane?

Na jakie typy można rozróżnić palety i do czego są one wykorzystywane?

Najbardziej rozpowszechnionym typem palet stosowanym w transporcie i całej branży logistycznej są europalety oznaczone specjalnym znakiem EPAL, świadczącym o spełnieniu wymogów konstrukcyjnych.

Wymiary palet

Norma europejska UNE-EN 13698-1 definiuje dokładne wymiary palet, powszechnie stosowanych w transporcie ładunków:

– długość: 1200 mm

– szerokość: 800 mm

– waga: 25 kg

Dzięki standaryzacji wiadomo, że na naczepie tira mieszczą się 33 europalety.

Na rynku występują również palety o innych wymiarach:

– 800 x 600 mm; 

– 1000 x 1200 mm; 

– 1200 x 1200 mm.

Rodzaje palet

Poza europaletami dostępne są palety, które ze względu na budowę i zastosowanie możemy podzielić na:

1. Palety przemysłowe – to palety standardowe, stosowane w przemyśle i transporcie, w pełnej gamie wymiarów, które mają wytrzymałość porównywalną do europalety. Jednak z uwagi na brak oznaczenia EPAL, występują w dużo korzystniejszych cenach.

2. Palety fumigowane – produkowane w pełnej gamie wymiarów, a dodatkowo poddane obróbce fitosanitarnej, której efektem jest drewno pozbawione szkodników. Dzięki temu nadaje się do przewozu produktów medycznych i konsumpcyjnych o wyższych rygorach transportowych. Palety fumigowane oznaczone są symbolem kłosa zboża.

3. Palety nietypowe – wykorzystywane do transportu towarów wymagających specjalnego zabezpieczenia. Posiadają nietypowe wymiary i często produkowane są pod specjalne potrzeby klienta.

4. Palety jednorazowe – wykonane z drewna niskogatunkowego, cechują się mniejszą trwałością i ceną, dzięki czemu dostarczane produkty przekazuje się razem z paletą.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + trzy =