Rodzaj szamb przydomowych

Rodzaj szamb przydomowych

Podział ze względu rodzaj zastosowanego materiału

W miejscach, w których nie ma kanalizacji, ścieki odprowadzane mogą być do szczelnych zbiorników na nieczystości nazywanych szambami. Dawniej do budowy szamb wykorzystywano betonowe kręgi. W związku z tym, że tego rodzaju konstrukcje były często nieszczelne, zrezygnowano z ich stosowania. Obecnie zdecydować się można na zbiorniki betonowe lub wykonane z tworzyw sztucznych.

Jeśli chodzi o szamba betonowe, wyróżnia się zbiorniki betonowane na placu budowy oraz produkty prefabrykowane. Pierwsze rozwiązanie umożliwia tworzenie zbiorników o niestandardowych kształtach i rozmiarach. Z kolei szamba prefabrykowane są tanie, trwałe i szczelne. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszą się również wyroby z laminatów, które są lekkie, łatwe w montażu i odporne na działanie agresywnych substancji chemicznych.

Szamba jedno, dwu i trzykomorowe

Osoby szukające szamb przydomowych mogą zdecydować się na produkty jedno, dwu lub trzykomorowe, które są dostępne na https://centrum-sciekow.pl. Szamba jednokomorowe pełnią funkcję zbiornika, w którym zbierają się zarówno nieczystości płynne, jak i stałe. Wyposażone są w jeden otwór rewizyjny, który umożliwia wypompowywanie zawartości przez wóz asenizacyjny. Szamba dwukomorowe wyposażone są w przegrodę, która pozwala na oddzielenie ścieków płynnych od stałych. Część płynna zostaje wstępnie oczyszczona przez bakterie, a następnie odprowadzona drenami do gruntu lub rowu melioracyjnego.

W szambach trzykomorowych proces odprowadzania i oczyszczania ścieków wygląda podobnie, co w zbiornikach wyposażonych w dwie komory. Zdaniem specjalistów korzyści z istnienia trzeciej komory są niewielkie, chyba że zostanie do niej podłączony system napowietrzania i wprowadzony specjalny preparat bakteryjny. Takie działanie pozwala bowiem przekształcić szambo w przydomową oczyszczalnię ścieków.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy + piętnaście =