Słodycze nie posiadają wartości odżywczych, ich głównym składnikiem jest cukier i są bogatym źródłem kwasów tłuszczowych typu trans. Słodycze niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie. Pomimo tego są jedną z najbardziej lubianych grup spożywczych, a w zabieganym okresie życia bardzo często stanowią obok przekąsek czy deserów – główne posiłki.
Udowodniono, że cukier uzależnia, ponieważ podnosi poziom serotoniny. Cukier zawarty w słodyczach powoduje szybki wzrost glukozy we krwi, dzięki czemu po zjedzeniu czegoś słodkiego człowiek nabiera energii. Niestety – poziom glukozy w takim przypadku spada równie szybko, jak wzrósł, powodując tym samym zaburzenia gospodarki insulinowej, a w efekcie występowanie insulinooporności, a nawet cukrzycy typu II. Cukier zawarty w popularnych słodyczach przyczynia się do zwiększonej częstotliwości występowania chorób sercowo-naczyniowych. Nadmiar cukru przyczynia się także do wzrostu masy ciała.
Słodyczom ulega niemal każdy. Są panaceum na zły nastrój i sięga się po nie najczęściej w biegu, kiedy obserwujemy brak energii, a nie mamy czasu na przygotowanie zdrowego i zbilansowanego posiłku. Udowodniono, że wraz z upływającym czasem bez narażenia na bodziec (w tym przypadku cukier), ochota na niego spada diametralnie. Dlatego ważna jest stanowczość i wytrwałość. Jeśli jednak najdzie nas ochota na słodkie, warto przyjrzeć się składom dostępnych na rynku produktów i wybrać takie, które bogate są w białko i ziarna, jak na przykład energetyczne batony dostępne na stronie: https://atworkout.pl/pl/c/Batony-energetyczne/22. Dostarczą one energii, zabezpieczą przed nagłym spadkiem cukru we krwi, a także przyczynią się do właściwego wykorzystania glikogenu w mięśniach.