Czy ekologiczna oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie ekonomiczne?

Czy ekologiczna oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie ekonomiczne?

Na terenach wiejskich często występuje zabudowa rozproszona, co powoduje, że nie ma możliwości podłączenia wielu domów do sieci kanalizacyjnej. Właściciele tych obiektów mają do wyboru w zasadzie tylko dwa alternatywne rozwiązania – szambo w formie bezodpływowego zbiornika betonowego (ewentualnie z tworzywa sztucznego) albo ekologiczną oczyszczalnię ścieków. Ta druga konstrukcja jest znacznie bardziej rozsądną opcją, ponieważ jej eksploatacja jest niezwykle wygodna i nie wymaga ponoszenia dużych kosztów. Wysokiej klasy przydomową oczyszczalnię kupimy m.in. w tym sklepie: https://www.sklep-instalgrunt.pl/.

Prosty sposób na spore oszczędności

Na rynku można znaleźć kilka różnych modeli przydomowych oczyszczalni ścieków – m.in. z drenażem rozsączającym, złożem biologicznym, filtrem piaskowym oraz komorą osadu czynnego. Inwestycja w taką konstrukcję jest bardzo dobrym pomysłem przede wszystkim z ekonomicznego punktu widzenia. Co prawda sama oczyszczalnia ekologiczna kosztuje od 6 000 zł do nawet 18 000 zł, ale jej późniejsze użytkowanie pochłania zdecydowanie mniej środków aniżeli użytkowanie betonowego zbiornika bezodpływowego czy korzystanie z sieci kanalizacyjnej. Wynika to z faktu, że musimy płacić jedynie za prąd niezbędny do zasilania dmuchawy napowietrzającej (pobór jest niewielki – maksymalnie 15 zł miesięcznie) oraz oczyszczanie komory z osadu (odbywa się to raz w roku). Średnie roczne koszty wynoszą zatem nie więcej niż 250 zł. Dla porównania szambo betonowe wykorzystywane przez 4-osobową rodzinę pochłania minimum 2000 zł. Dodajmy, że ekologiczna oczyszczalnia posiada też kilka innych zalet – jest niemal bezobsługowa, nie oddziałuje negatywnie na środowisko naturalne i charakteryzuje się ponadprzeciętną trwałością.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzynaście − 3 =