Czy instalacja paneli fotowoltaicznych jest opłacalna?

Czy instalacja paneli fotowoltaicznych jest opłacalna?

Każdego roku powiększa się grono ludzi, którzy decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu własnego domu. Pozwalają one bowiem czerpać całkowicie darmową energię elektryczną z promieni słonecznych, co przekłada się na znaczne oszczędności w skali roku. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że panele są rozwiązaniem w pełni ekologicznym. Jeśli interesuje nas wydajna fotowoltaika na Śląsku bez problemu znajdziemy kilka firm specjalizujących się w zakładaniu tego typu instalacji.

Warunki pogodowe odgrywają ważną rolę

W ostatnich latach w naszym kraju dostrzeżono ogromny potencjał tkwiący w fotowoltaice. Sam system jest co prawda stosunkowo drogi (około 600 zł za pojedynczy panel + koszt osprzętu + cena montażu), ale jednocześnie zwrot z całej inwestycji następuje zazwyczaj zaledwie w 6-9 lat od momentu jej uruchomienia. Duże znaczenie ma w tym kontekście bezawaryjne działanie instalacji, wyjątkowo długi okres jej użytkowania (nawet do 30 lat), a ponadto możliwość łatwego skorzystania z dotacji bądź kredytu na preferencyjnych warunkach.

Oczywiście podstawowa korzyść to redukcja domowych rachunków za prąd niemalże do zera (niezależność energetyczna) – ponosimy w zasadzie tylko opłaty stałe w wysokości 150-200 zł rocznie. Należy jednak podkreślić, że istnieje kilka obiektywnych czynników mających wpływ na ogólną opłacalność systemu fotowoltaicznego. Zaliczamy do nich przede wszystkim: poziom nasłonecznienia w danym miejscu, zapotrzebowanie energetyczne obiektu mieszkalnego, liczbę urządzeń RTV i AGD znajdujących się w domu oraz częstotliwość korzystania z oświetlenia.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

13 − trzy =