Czy instalacja paneli fotowoltaicznych jest opłacalna?

Ogród i dom
info-market
Czy instalacja paneli fotowoltaicznych jest opłacalna?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Każdego roku powiększa się grono ludzi, którzy decydują się na montaż paneli fotowoltaicznych na dachu własnego domu. Pozwalają one bowiem czerpać całkowicie darmową energię elektryczną z promieni słonecznych, co przekłada się na znaczne oszczędności w skali roku. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że panele są rozwiązaniem w pełni ekologicznym. Jeśli interesuje nas wydajna fotowoltaika na Śląsku bez problemu znajdziemy kilka firm specjalizujących się w zakładaniu tego typu instalacji.

Warunki pogodowe odgrywają ważną rolę

W ostatnich latach w naszym kraju dostrzeżono ogromny potencjał tkwiący w fotowoltaice. Sam system jest co prawda stosunkowo drogi (około 600 zł za pojedynczy panel + koszt osprzętu + cena montażu), ale jednocześnie zwrot z całej inwestycji następuje zazwyczaj zaledwie w 6-9 lat od momentu jej uruchomienia. Duże znaczenie ma w tym kontekście bezawaryjne działanie instalacji, wyjątkowo długi okres jej użytkowania (nawet do 30 lat), a ponadto możliwość łatwego skorzystania z dotacji bądź kredytu na preferencyjnych warunkach.

Oczywiście podstawowa korzyść to redukcja domowych rachunków za prąd niemalże do zera (niezależność energetyczna) – ponosimy w zasadzie tylko opłaty stałe w wysokości 150-200 zł rocznie. Należy jednak podkreślić, że istnieje kilka obiektywnych czynników mających wpływ na ogólną opłacalność systemu fotowoltaicznego. Zaliczamy do nich przede wszystkim: poziom nasłonecznienia w danym miejscu, zapotrzebowanie energetyczne obiektu mieszkalnego, liczbę urządzeń RTV i AGD znajdujących się w domu oraz częstotliwość korzystania z oświetlenia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jaką biżuterię kupić kobiecie w zależności od wieku?
Jaką biżuterię kupić kobiecie w zależności od wieku?
Tak jak w przypadku każdego innego rodzaju prezentu, biżuterię należy dobrać do wieku osoby, którą chcemy obdarować. Chociażby ze względu […]
Polecamy