Diagnostyka laboratoryjna – elementy istotne przy jej prowadzeniu

Motoryzacja i technologia
info-market
Diagnostyka laboratoryjna – elementy istotne przy jej prowadzeniu
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest diagnostyka laboratoryjna?

Diagnostyka laboratoryjna zajmuje się badaniem materiału biologicznego takiego jak krew, wymazy, mocz, wydzieliny. Poprawne przeprowadzanie analizy jest elementem koniecznym skutecznej profilaktyki oraz odpowiedniego leczenia. Odgrywa istotną rolę w określeniu odpowiednich dawców do przeszczepów oraz transfuzji. Błędy popełnione w toku diagnostyki mogą mieć poważne skutki dla pacjenta, włącznie z zagrożeniem jego życia.

W jaki sposób uniknąć błędów podczas diagnostyki laboratoryjnej?

Przede wszystkim czynności diagnostyczne powinny wykonywać jedynie osoby do tego uprawnione – z odpowiednim wykształceniem, prawem do wykonywania zawodu oraz wpisane na listę diagnostów laboratoryjnych. Dodatkowo laboratorium, w którym przeprowadzane są badania także winno być wpisane na listę ewidencyjną. 

Wynik badania w dużej mierze zależy od jakości dostarczonego do laboratorium materiału. Próbka powinna być właściwie pobrana, opisana oraz zabezpieczona w taki sposób, by uniknąć jej zanieczyszczenia lub naruszenia. Następnym krokiem jest dobranie odpowiedniej metody badawczej, a także odczynników. Wybór metody badawczej jest uzależniony od dostępnego sprzętu laboratoryjnego. Ważne jest, by laboratorium wykonujące badanie było zaopatrzone w odpowiednie materiały jednorazowego użytku, takie jak rękawiczki, pipety, płytki. Wyposażenie laboratorium powinno pochodzić od zaufanych dostawców na rynku, takich jak np. https://www.argenta.com.pl/ oraz być możliwie innowacyjne. Przeprowadzając badania należy także pamiętać o stałej kontroli jakości wykorzystywanych sprzętów, odczynników, pożywek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zabezpieczyć dom, aby czuć się w nim bezpiecznie?
Jak zabezpieczyć dom, aby czuć się w nim bezpiecznie?
Dom powinien stanowić miejsce, w którym czujemy się najbezpieczniej na świecie. Dobrze by było, gdyby tworzył oazę spokoju dla nas […]
Polecamy