Elementy złączne – połączenia kołnierzowe i nakrętki zrywalne

Elementy złączne - połączenia kołnierzowe i nakrętki zrywalne

W szeroko rozumianym przemyśle powszechnie wykorzystuje się różnorodne elementy złączne. Służą one przede wszystkim do trwałego i stabilnego zespalania ze sobą części rozmaitych konstrukcji – np. drewnianych lub metalowych. Najczęściej stosowane są oczywiście śruby, wkręty oraz nity, ale ponadto wyróżniamy szereg innych, znacznie mniej popularnych akcesoriów. Doskonałym przykładem jest choćby nakrętka zrywalna oraz połączenie kołnierzowe (zwane złączem), występujące w wielu postaciach. 

Niektóre zadania wymagają specjalnych rozwiązań

Złącza kołnierzowe charakteryzują się solidną budową i ponadprzeciętną odpornością na nacisk, dlatego idealnie nadają się do tworzenia połączeń w różnego rodzaju instalacjach, często bardzo skomplikowanych. Wykorzystuje się je m.in. do zespalania odcinków rurociągów (głównie tych o sporej średnicy), a także mocowania słupów wsporczych o przekroju rurowym czy segmentów kominów. Przeważnie mają okrągły kształt i są wykonane z wytrzymałej stali nierdzewnej albo węglowej (nierzadko ocynkowanej). Składają się z kilku istotnych elementów – uszczelki, śrub rozmieszczonych na obwodzie (z pełnym lub niepełnym gwintem, dwustronnych itp.), przylgi (tzw. powierzchni uszczelniającej) oraz nakrętki. Poszczególne części do złącz kołnierzowych można bez problemu kupić na https://www.kristal.net.pl/polaczenia-kolnierzowe.

Z kolei stalowe nakrętki zrywalne są powszechnie stosowane przy montażu rozmaitych konstrukcji. Wyróżniają się kształtem, gdyż przypominają grzybek z sześciokątnym łbem. Ich odkręcenie zajmuje mnóstwo czasu i wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, dlatego ograniczają do minimum ryzyko kradzieży danego mienia. Dodajmy, że są bardzo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − trzynaście =