Halluxy – jak powstają?

Halluxy - jak powstają?

Halluxy to schorzenie objawiające się skrzywieniem dużego palca u stopy. Częściej dotyka ono kobiety, niezależnie od wieku. Jest to związane głównie ze źle dopasowanym obuwiem, ale przyczyną tej dolegliwości może być także nadwaga, brak ruchu czy płaskostopie. Jak radzić sobie z halluxami?

Jak leczyć deformację stopy?

Charakterystyczny koślawy paluch jest przyczyną bólu i dyskomfortu podczas chodzenia. Wpływa on negatywnie na postawę ciała i zaburza naturalną motorykę. Nieleczone schorzenie pogłębia się z czasem i staje się widoczne. Halluxy są również nieestetyczne. Zbyt duża deformacja jest obciążeniem dla stopy, gdyż zmienia się jej punkt ciężkości. Mięśnie w obrębie tej części ciała są stopniowo przekształcane, aby umożliwić korzystanie z pozycji wyprostowanej. We wczesnej fazie halluxów pomocne okazują się ćwiczenia. Chodzenie boso po podłodze, trawie czy pisaku, a także przenoszenie ciężkości na palce, pięty i obie krawędzie stóp, powodują cofanie się tego schorzenia.

Pomocne okazują się także wkładki do butów, zmniejszające ból i stabilizujące palce. Gdy dolegliwość jest duża i niemożliwa do skorygowania domowymi sposobami, konieczna jest operacja, o której więcej można przeczytać na https://maciejlaskowski.pl/oferta/operacja-halluxow/. W zależności od stopnia deformacji można zastosować inną metodę. Istnieje możliwość korekcji tylko na tkankach miękkich, ale również w obrębie kości. Po zabiegu nie stosuje się gipsu, aby uniknąć powikłań w przyszłości. Halluxy to dolegliwość, którą należy wcześnie rozpoznać. Pozwoli to na skuteczne leczenie i powrót do prawidłowej postawy ciała.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 − 5 =