Jak dopasować prawidłowo donicę do posiadanego gatunku rośliny?

Ogród i dom
info-market
Jak dopasować prawidłowo donicę do posiadanego gatunku rośliny?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wybór odpowiedniej donicy dopasowanej do wielkości, a przede wszystkim gatunku rośliny ma ogromne znaczenie dla prawidłowego jej wzrostu. Niektóre z gatunków głównie egzotycznych potrzebują specjalnych donic, w których będą miały optymalne warunki do rozwoju. Ogromne znaczenie mają także kwestie estetyczne, ponieważ razem z kwiatem powinny one tworzyć spójną całość i być ozdobą wnętrza.

Czym kierować się podczas wyboru idealnej doniczki?

Pierwszym parametrem, na który trzeba zwrócić uwagę jest przede wszystkim jej rozmiar. Nie może być ona zbyt duża, ani też zbyt mała, ponieważ wtedy korzenie rośliny nie będą miały odpowiedniej ilości miejsca. Bardzo istotne są także inne atrybuty, takie jak liczba otworów, materiał czy waga. Idealna donica swoim wyglądem, kolorem oraz fakturą powinna tworzyć z zasadzoną w niej rośliną spójną całość. Powinna ona podkreślać jej piękno, dlatego w przypadku gatunków kolorowych warto wybierać stonowane i jednolite pojemniki. Można pomyśleć także o wyborze donicy dopasowanej do koloru kwiatów danego gatunku co razem będzie z pewnością wyglądało niezwykle efektownie. Gatunki takie jak draceny czy juki potrzebują wysokich i wąskich pojemników. Związane jest to przede wszystkim z tym, jaki system korzeniowy posiadają. Z kolei fikusy czują się zdecydowanie najlepiej w szerokich doniczkach. Doniczki do bonsai są z kolei niskie i dość szerokie, ponieważ właśnie w takich warunkach ten gatunek czuje się najlepiej. Storczyki najczęściej spotkać można w przezroczystych pojemnikach co zapewnia korzeniom odpowiednią ilość światła, a dodatkowo wygląda bardzo efektownie. Zioła oraz przyprawy najlepiej rosną na kuchennym parapecie, gdzie mają sporą ilość światła. Można je zasadzić w osobnych niewielkich doniczkach lub jednym sporym pojemniku. Ogromny wybór donic dostępnych na rynku sprawia, że z łatwością uda nam się wybrać pojemniki idealnie dopasowane do naszych potrzeb oraz pasujące do wystroju wnętrza. Warto pamiętać, że rośliny które szybko się rozrastają należy systematycznie przesadzać o większych pojemników.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakiego rodzaju baterie umywalkowe można wyróżnić na rynku?
Jakiego rodzaju baterie umywalkowe można wyróżnić na rynku?
Na rynku można spotkać wiele rodzajów baterii. Są one podzielone na dwie kategorie: jednootworowe i dwuotworowe. Bateria jednootworowa posiada pojedynczy […]
Polecamy