Jak wzmacniać swoje serce na co dzień?

Jak wzmacniać swoje serce na co dzień?

Serce to najważniejszy mięsień w organizmie człowieka. Jego nieprawidłowe działanie jest przyczyną śmierci wielu osób. Aby uniknąć problemów i cieszyć się zdrowiem przez długi czas, warto dowiedzieć się, jak na co dzień wzmacniać swoje serce.

Wysiłek fizyczny i profilaktyczne badania

Najprostszym sposobem na wzmocnienie mięśnia sercowego jest regularne podejmowanie aktywności fizycznej. Nawet codzienny kilkunastominutowy spacer wystarczy, by poprawić przepływ krwi w naczyniach krwionośnych i dostarczyć organizmowi więcej tlenu. Brak wysiłku fizycznego sprawia, że naczynia krwionośne tracą swą elastyczność, a na ich wewnętrznych ścianach zaczyna osadzać się tłuszcz. Przed podjęciem aktywności warto skonsultować tę decyzję z lekarzem. W związku z tym, że terminy wizyt u specjalistów w ramach publicznej służby zdrowia mogą być dosyć odległe, warto umówić się z kardiologiem prywatnie, by przeprowadzić profilaktyczne badania. Na podstawie wyników badań lekarz stwierdzi, czy nie istnieją żadne przeciwwskazania do uprawiania sportu.

Zdrowa dieta i mało stresu

Osoby, które są zainteresowane wzmocnieniem serca, powinny pamiętać również o zdrowej diecie bogatej w warzywa i owoce. Należy unikać spożywania dużych ilości mięsa, zwłaszcza wieprzowego, które zawiera sporo nasyconych tłuszczów oraz cholesterolu. Dobrym pomysłem jest ograniczenie spożywania soli. Ten składnik diety spożywany w nadmiarze znacząco podnosi ciśnienie krwi i może zwiększać ryzyko zawału serca. W celu wzmocnienia mięśnia sercowego należy również unikać stresu, zwłaszcza tego o charakterze przewlekłym. Nawet w przypadku wystąpienia sytuacji sterujących, niezbędne jest ich późniejsze odreagowanie. Wyjazd na łono natury, relaksujący masaż czy też kąpiel, to czynności, które pozwolą zredukować napięcie i odciążyć serce.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście − 11 =