Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu węzła cieplnego?

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu węzła cieplnego?

W budynkach takich jak domy jednorodzinne używane są różne instalacje, które w niektórych przypadkach muszą być odpowiednio połączone. Wówczas tworzą jeden rozbudowany system, ściśle ze sobą współpracujący. Konkretne instalacje można łączyć na wiele sposobów, ale jednym z najlepszych jest wykonanie tzw. węzła cieplnego. Węzeł cieplny to nic innego jak zespół urządzeń i elementów łączących przede wszystkim zewnętrzną sieć cieplną z wewnętrznym układem danego obiektu. Z całą pewnością warto zdecydować się na wykonanie węzła, ponieważ zapewnia on bezpieczeństwo, prawidłowe działanie instalacji cieplnej, a poza tym umożliwia regulowanie jej pracy. Przed wykonaniem węzła należy jednak pamiętać o jego dokładnym zaprojektowaniu. O czym trzeba pamiętać?

Projekt węzła cieplnego – o jakich kwestiach należy pamiętać?

Pracując nad projektem węzła cieplnego, trzeba zastanowić się przede wszystkim nad jego rozmiarami, a także umiejscowieniem. Węzeł cieplny powinien być zlokalizowany w specjalnym, wydzielonym pomieszczeniu, znajdującym się na poziomie piwnic, najlepiej przy zewnętrznej ścianie budynku. Pomieszczenie to nie może być przeznaczone do innych celów. Drzwi wejściowe prowadzące do pomieszczenia z węzłem powinny być stalowe, ściany i strop muszą być wykonane z materiałów niepalnych i pokryte powłokami odpornymi na wilgoć, natomiast posadzka powinna być gładka, lecz zabezpieczona przez poślizgiem oraz niepalna. Bardzo ważne jest również to, aby przy węźle działała sprawna wentylacja, tak by postępowała stała wymiana powietrza. To wszystko trzeba zamieścić w projekcie.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + piętnaście =