Najbardziej rozpowszechnionym typem palet stosowanym w transporcie i całej branży logistycznej są europalety oznaczone specjalnym znakiem EPAL, świadczącym o spełnieniu wymogów konstrukcyjnych.
Norma europejska UNE-EN 13698-1 definiuje dokładne wymiary palet, powszechnie stosowanych w transporcie ładunków:
– długość: 1200 mm
– szerokość: 800 mm
– waga: 25 kg
Dzięki standaryzacji wiadomo, że na naczepie tira mieszczą się 33 europalety.
Na rynku występują również palety o innych wymiarach:
– 800 x 600 mm;
– 1000 x 1200 mm;
– 1200 x 1200 mm.
Poza europaletami dostępne są palety, które ze względu na budowę i zastosowanie możemy podzielić na:
1. Palety przemysłowe – to palety standardowe, stosowane w przemyśle i transporcie, w pełnej gamie wymiarów, które mają wytrzymałość porównywalną do europalety. Jednak z uwagi na brak oznaczenia EPAL, występują w dużo korzystniejszych cenach.
2. Palety fumigowane – produkowane w pełnej gamie wymiarów, a dodatkowo poddane obróbce fitosanitarnej, której efektem jest drewno pozbawione szkodników. Dzięki temu nadaje się do przewozu produktów medycznych i konsumpcyjnych o wyższych rygorach transportowych. Palety fumigowane oznaczone są symbolem kłosa zboża.
3. Palety nietypowe – wykorzystywane do transportu towarów wymagających specjalnego zabezpieczenia. Posiadają nietypowe wymiary i często produkowane są pod specjalne potrzeby klienta.
4. Palety jednorazowe – wykonane z drewna niskogatunkowego, cechują się mniejszą trwałością i ceną, dzięki czemu dostarczane produkty przekazuje się razem z paletą.