Orurowanie samochodu – wady i zalety

Motoryzacja i technologia
info-market
Orurowanie samochodu – wady i zalety
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dawniej orurowanie było zarezerwowane wyłącznie dla samochodów terenowych, poruszających się po bezdrożach i wertepach. Zakładano je głównie z myślą o ochronie przed uszkodzeniami mechanicznymi wrażliwych elementów każdego samochodu, takich jak chłodnica, czy reflektory. Obecnie, poza względami praktycznymi, bierze się pod uwagę również walory estetyczne. Orurowanie ma ładnie wyglądać i nadawać pojazdom indywidualnych cech.

Poprawa wyglądu zewnętrznego samochodów to jedna z podstawowych zalet montowania rur. Niektóre modele współczesnych aut choć wyglądają ładnie, sprawiają wrażenie grzecznych i spokojnych. Orurowanie przednie nadaje takim grzecznym modelom charakteru i drapieżności. Błyszczące, chromowane rury coraz częściej montowane są już nie tylko na przód auta, lecz również i z boku (sprawdź: orurowanie boczne).

W sprzedaży dostępne są nawet całe zestawy dedykowane konkretnej marce i danemu modelowi samochodu. Zaletą orurowania jest jednak nie tylko efektowny wygląd, lecz również ochrona samochodu i poprawa bezpieczeństwa. Stalowe rury stanowią pierwszą barierę zabezpieczającą podróżnych w przypadku zdarzenia drogowego. To one pochłaniają pierwsze uderzenie i pomagają zmniejszyć skutki kolizji. Z tego powodu orurowanie coraz częściej montowane jest w samochodach dostawczych, takich jak Mercedes Vito, które każdego dnia pokonują setki kilometrów. W tym wypadku decydujące znaczenie mają nie tyle względy estetyczne, co praktyczne. Istotną zaletą orurowania jest także to, że jest ono stosunkowo niedrogie, bez względu na markę samochodu. Koszt zakupu orurowania do Vito i do innych modeli oraz marek, będzie więc bardzo zbliżony.

Jeśli chodzi o wady orurowania to nie ma ich zbyt wiele. W związku z tym, że chromowane rury są widoczne z daleka, montując je, należy liczyć się z częstszymi kontrolami drogowymi. Policjanci do niedawna chętnie zatrzymywali pojazdy z orurowaniem, aby sprawdzić czy posiadają one niezbędną homologację. W ostatnim czasie jednak wiele zaczyna się w tym względzie zmieniać i stróże prawa podchodzą już ze zrozumieniem do tego rodzaju modyfikacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Zaciski przyłączeniowe – dlaczego są tak bardzo ważne?
Zaciski przyłączeniowe – dlaczego są tak bardzo ważne?
Instalacje fotowoltaiczne charakteryzują się skomplikowaną budową, która odpowiada za ich prawidłowe działanie. Wśród niezbędnych elementów, które składają się na panele […]
Polecamy