Anemostaty – do czego służą i jakie mają zastosowanie?

Anemostaty - do czego służą i jakie mają zastosowanie?

Anemostaty służą do pomiaru przepływu powietrza w kanale, przewodzie kominowym, kominie lub zakładzie przemysłowym. Są one zwykle instalowane na drodze przepływu powietrza, które ma być mierzone i mogą być stosowane zarówno do wentylacji, jak i kontroli spalania. Służą do utrzymania stałego przepływu powietrza, niezależnie od zmiany ciśnienia. Jest to ważne dla komfortu i wydajności w większości budynków.

Anemostaty zostały opracowane dla różnych zastosowań. Najczęściej spotykane typy to:

Anemometry prędkości powietrza 

Mierzą one prędkość powietrza przepływającego przez rury lub kanały. Typowym zastosowaniem byłby pomiar prędkości przepływu powietrza wchodzącego do komina przemysłowego.

Pomiar prędkości płomienia 

Prędkość płomienia jest używana jako zastępcza miara temperatury i ciśnienia w piecach i suszarniach. Pomiary prędkości płomienia umożliwiają operatorowi utrzymanie ustawień pieca w określonych granicach przez cały czas, co nie zawsze może być możliwe przy użyciu konwencjonalnych czujników termoparowych lub innych metod, takich jak pirometria.

Pomiar czasu opóźnienia zapłonu 

Czas opóźnienia zapłonu jest ważny przy obsłudze pieców, kotłów i innych typów urządzeń, w których wymagany jest szybki zapłon (np. przy produkcji stali). Pomiar czasu opóźnienia zapłonu umożliwia operatorom dostosowanie harmonogramów wypalania tak, aby uzyskać optymalne wyniki z pieców bez uszczerbku dla bezpieczeństwa lub wydajności.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × 2 =