Silniki elektryczne – jak działają?

Motoryzacja i technologia
info-market
Silniki elektryczne – jak działają?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Silniki elektryczne są rodzajem silnika, który przekształca energię elektryczną w energię mechaniczną. Istnieją różne rodzaje silników elektrycznych, a wszystkie mają co najmniej trzy podstawowe elementy: stojan, wirnik i twornik.

Stojan 

Składa się z nieruchomych szczelin, w których znajdują się pręty magnetyczne zwane biegunami. Bieguny są ułożone w grupach zwanych fazami. Każdy biegun ma dwa końce – północny i południowy. Bieguny mogą być ułożone w konfiguracji jednofazowej lub trójfazowej. Konfiguracja jednofazowa ma tylko jeden zestaw biegunów, podczas gdy konfiguracja trójfazowa ma dwa zestawy biegunów oddzielone od siebie o 120 stopni (innymi słowy, są one podzielone na trzy części).

Wirnik 

Jest częścią, która obraca się wewnątrz szczelin stojana po zasileniu prądem. Zwykle składa się on z cewek z drutu miedzianego owiniętych wokół żelaznego rdzenia, co pomaga zmniejszyć opór elektryczny w cewce. Liczba zwojów określa, jak silny będzie prąd płynący przez każde uzwojenie, a także jak duży moment obrotowy będzie wytwarzany przez każdą cewkę, gdy obraca się ona pod wpływem siły zewnętrznej, takiej jak grawitacja lub inny magnes.

Armatura składa się z cewek z izolowanego drutu owiniętych wokół żelaznego rdzenia, które łączą się z komutatorem na jednym końcu i szczotkami na drugim.

Jeśli jesteś zainteresowany takim produktem, to koniecznie sprawdź: https://kmp-pol.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak ochronić odwodnioną, tłustą i wrażliwą cerę przed słońcem?
Jak ochronić odwodnioną, tłustą i wrażliwą cerę przed słońcem?
W pełni świadoma pielęgnacja skóry naszej twarzy przyczyni się do osiągnięcia szybkich i pozytywnych efektów. Cera tłusta, wrażliwa i odwodniona […]
Polecamy