Czym są układy SZR?

Czym są układy SZR?

W wielu rozwiązaniach bardzo ważne jest, by przez cały czas dostępne było zasilanie elektryczne. Jest tak między innymi w instalacjach alarmowych, które powinny działać non stop. Również w rozwiązaniach przemysłowych, a także w informatyce stosuje się rozmaite układy, które zapewniają stałe działanie maszyn i komputerów. W jaki sposób sprawić, by energia elektryczna była zapewniona w każdej sytuacji, nawet podczas zaniku napięcia w sieci? Można zastosować między innymi układu SZR.

Samoczynne Załączanie Rezerwy

Zasilanie rezerwowe najczęściej oparte jest na baterii akumulatorów, która może bezpośrednio podawać prąd do zasilanego urządzenia, bądź poprzez falownik. Ważne jest, by w momencie zaniku napięcia sieciowego, nastąpiło automatyczne i szybkie przełączenie na zasilanie akumulatorowe. Do tego właśnie celu stosuje się układy SZR, czyli samoczynnego załączania rezerwy. Na stronie https://hazbi.com/pl/c/Automatyka-SZR/2222295 można zobaczyć, jak wyglądają typowe rozwiązania SZR.

Sposób działania układu

Obecność napięcia w sieci energetycznej, a także jego poprawne parametry, są cały czas badane przez moduł SZR. W razie stwierdzenia zaniku bądź jakichkolwiek nieprawidłowości, natychmiast zostaje aktywowany stycznik zasilania rezerwowego. Powoduje on odłączenie prądu z sieci i natychmiastowe przełączenie styków na zasilanie akumulatorowe. W profesjonalnych rozwiązaniach czas tego przełączenia jest ograniczony do minimum, dzięki czemu nie następuje wyłączenie się żadnego z zasilanych urządzeń.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem + dwadzieścia =