Nowoczesny sprzęt strażacki

Nowoczesny sprzęt strażacki

Wyposażenie techniczne

Skuteczność działań prowadzonych przez strażaków zależy w dużej mierze od rodzaju dostępnego sprzętu. W skład wyposażenia technicznego jednostek straży pożarnej wchodzą przede wszystkim specjalistyczne kurtki, spodnie i kombinezony chroniące przed ogniem, wodą, a także czynnikami chemicznymi. Aby zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się pożaru, strażak może włożyć specjalistyczny kombinezon zabezpieczający przed ogniem i ciepłem. Maska pełnotwarzowa wraz z butlą tlenową pozwala oddychać i wykonywać czynności nawet w warunkach dużego zadymienia i niedostatków powietrza. Strażacy wyposażenie są również w nowoczesne urządzenia zapewniające łączność w każdych warunkach. Do nowoczesnych urządzeń stosowanych przez strażaków zaliczyć należy też wydajne pompy pomagające usuwać skutki zalań i podtopień. Na wyposażeniu niektórych jednostek znajdują się nawet drony umożliwiające prowadzenie obserwacji z góry.

Urządzenia gaśnicze i ratownicze

Wśród nowoczesnych urządzeń gaśniczych na uwagę zasługują prądownice strażackie pozwalające na sprawne gaszenie pożarów. Ciekawym rozwiązaniem są również wytwornice pianowe, lance gaśnicze, a także sprzęt wytwarzający kurtynę wodną. Podczas gaszenia ognia strażacy korzystać mogą także z przenośnych działek wodno-pianowych. Niezbędnym urządzeniem podczas prowadzenia akcji ratowniczych w miejscach, w których występuje podejrzenie rozszczelnienia się instalacji gazowej, jest wykrywacz gazu. Często przydatne okazują się również detektory prądu lub promieniowania. W związku z tym, że strażacy bardzo często jako pierwsi przybywają na miejsce zdarzenia, wyposażeni są także w apteczki, defibrylatory, kołnierze oraz deski ortopedyczne przydatne podczas udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym, którzy ucierpieli w wypadku.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − dziewięć =