Chłodnica – jak działa?

Chłodnica - jak działa?

Chłodnica jest bardzo istotnym elementem każdego pojazdu silnikowego, warunkująca odpowiednią temperaturę pod maską pojazdu i chroniąca elementy jednostki napędowej przed uszkodzeniem. W przypadku rozgrzania silnika do odpowiedniej temperatury chłodnica oleju i termostat umożliwiają utrzymanie temperatury na odpowiednim, stałym poziomie. Odpowiednie działanie układu chłodzenia wspomaga szereg czujników temperatury.Ich różne rodzaje można zobaczyć na http://sklep.4lift.pl/4029-czujniki-temperatury-chlodnicy.

Jak skonstruowany jest układ chłodzenia silnika?

Chłodnica składa się z systemu rurek oraz ożebrowania pomagającego w odprowadzaniu ciepła. Gęste ułożenie tych elementów przekłada się na możliwe maksymalną powierzchnię styku z płynem chłodniczym, który przepływa przez owe rurki. Schłodzony w chłodnicy płyn chłodniczy krąży między chłodnicą a specjalnie wydrążonymi kanałami znajdującymi się w głowicy oraz bloku silnika gdzie odbiera nadmiar ciepła chłodząc silnik.

Bardzo istotne w regulacji tego procesu są specjalne czujniki temperatury chłodnic oraz silnika. Kiedy silnik nie jest jeszcze rozgrzany, chłodzenie jest ograniczane, dzięki czemu osiągnięcie właściwej temperatury pracy będzie szybsze. W momencie zarejestrowania osiągnięcia odpowiedniej temperatury przez czujnik temperatury chłodnicy oleju i zadziałania termostatu, zwiększa się objętość krążącego płynu chłodniczego, który obniża temperaturę gorętszego od niego oleju silnikowego.

Prawidłowe działanie wszystkich elementów tego układu ma szczególne znaczenie w przypadku silników obciążonych większą pracą, ponieważ wyższe obroty wiążą się z większą ilością wytwarzanego ciepła, które musi zostać odprowadzone aby zapobiec poważnym uszkodzeniom.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × dwa =