Na czym polega miedziowanie metodą galwanizacji i w jakim celu się to robi?

Motoryzacja i technologia
info-market
Na czym polega miedziowanie metodą galwanizacji i w jakim celu się to robi?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Miedziowanie metodą galwanizacji to procedura, która polega na pokrywaniu innego materiału za pomocą miedzi, wykorzystując do tego celu zjawisko elektrolizy. Na czym dokładnie polega? Znajdujące się w kąpieli anoda – która jest źródłem miedzi – i katoda – na której odkłada się miedź – zostają podłączone do prądu elektrycznego, w wyniku czego pobudzają ruch jonów miedzi Cu 2+, które przemieszczają się z rozpuszczonej anody poprzez kąpiel elektrolityczną do katody. Miedziowanie elektrolityczne można wykonać w różnego rodzaju kąpielach. Najczęściej wykorzystywane są tak zwane kąpiele kwaśne. Uzyskiwane w ten sposób powłoki są wyraźnie grubsze niż np. przy zastosowaniu kąpieli cyjankowych. Oprócz niewątpliwych zalet mają również pewne wady. Jedną z podstawowych jest to, że nie można w nich miedziować bezpośrednio ani materiałów stalowych, ani żelaznych.

Ochrona przed korozją i przygotowanie do dalszej obróbki

Ze względu na to, że metoda znajduje powszechne zastosowanie w zabezpieczaniu powłoki, np. przed nawęglaniem czy azotowaniem, wykorzystywana jest w sposób pośredni. To oznacza, że przedmioty stalowe w pierwszej kolejności są wstępnie miedziowane w kąpieli cyjankowej. Następnie przeprowadzany jest znacznie wydajniejszy proces na bazie kąpieli kwaśnej. Głównym założeniem procesu galwanizacji jest wytwarzanie antykorozyjnych powłok ochronnych na pozostałych metalach. Więcej o procedurze będzie można dowiedzieć się z następującej witryny internetowej https://www.tegal.pl/technologie/technologie-galwaniczne/powloki-galwanotechniczne/miedziowanie-2/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak pomóc dzieciom z upośledzeniem umysłowym
Jak pomóc dzieciom z upośledzeniem umysłowym
Istnieje wiele różnych rodzajów niepełnosprawności umysłowej. Niektóre są dziedziczne, podczas gdy inne są spowodowane przez uraz lub chorobę. Niezależnie od […]
Polecamy