Na czym polega miedziowanie metodą galwanizacji i w jakim celu się to robi?

Na czym polega miedziowanie metodą galwanizacji i w jakim celu się to robi?

Miedziowanie metodą galwanizacji to procedura, która polega na pokrywaniu innego materiału za pomocą miedzi, wykorzystując do tego celu zjawisko elektrolizy. Na czym dokładnie polega? Znajdujące się w kąpieli anoda – która jest źródłem miedzi – i katoda – na której odkłada się miedź – zostają podłączone do prądu elektrycznego, w wyniku czego pobudzają ruch jonów miedzi Cu 2+, które przemieszczają się z rozpuszczonej anody poprzez kąpiel elektrolityczną do katody. Miedziowanie elektrolityczne można wykonać w różnego rodzaju kąpielach. Najczęściej wykorzystywane są tak zwane kąpiele kwaśne. Uzyskiwane w ten sposób powłoki są wyraźnie grubsze niż np. przy zastosowaniu kąpieli cyjankowych. Oprócz niewątpliwych zalet mają również pewne wady. Jedną z podstawowych jest to, że nie można w nich miedziować bezpośrednio ani materiałów stalowych, ani żelaznych.

Ochrona przed korozją i przygotowanie do dalszej obróbki

Ze względu na to, że metoda znajduje powszechne zastosowanie w zabezpieczaniu powłoki, np. przed nawęglaniem czy azotowaniem, wykorzystywana jest w sposób pośredni. To oznacza, że przedmioty stalowe w pierwszej kolejności są wstępnie miedziowane w kąpieli cyjankowej. Następnie przeprowadzany jest znacznie wydajniejszy proces na bazie kąpieli kwaśnej. Głównym założeniem procesu galwanizacji jest wytwarzanie antykorozyjnych powłok ochronnych na pozostałych metalach. Więcej o procedurze będzie można dowiedzieć się z następującej witryny internetowej https://www.tegal.pl/technologie/technologie-galwaniczne/powloki-galwanotechniczne/miedziowanie-2/.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × pięć =