Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dlaczego warto się na to zdecydować?

Ogród i dom
info-market
Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dlaczego warto się na to zdecydować?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Obecnie jednym z najbardziej popularnych elementów infrastruktury ściekowej jest przydomowa oczyszczalnia. Na jej montaż decydują się w szczególności osoby nie mogące podłączyć budynku mieszkalnego do zwykłej sieci kanalizacyjnej – np. z powodu lokalizacji na terenie o rozproszonej zabudowie. Poza tym taka konstrukcja stanowi znakomity wybór dla osób oszczędnych oraz nastawionych proekologicznie. W dalszej części artykułu zostaną przedstawione kluczowe zalety standardowej mini oczyszczalni. 

Koszty eksploatacji są zaskakująco niskie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków przy wykorzystaniu mikroorganizmów skutecznie rozkładają szkodliwe substancje zawarte w nieczystościach na bezpieczne związki mineralne. Uzyskana w ten sposób ciecz może zostać bez problemu odprowadzona do gruntu. W przypadku takich konstrukcji istotną rolę odgrywają dyfuzory talerzowe, które służą do napowietrzania ścieków za pomocą drobnych pęcherzyków powietrza. Skutkuje to lepszym utlenieniem zawartości i szybszym opadaniem osadu. Oczyszczalnia jest świetną alternatywą dla tradycyjnego szamba, czyli bezodpływowego zbiornika wykonanego z betonu albo tworzywa sztucznego. Wynika to z faktu, że generuje znacznie mniej kosztów – około 150-250 zł rocznie (dla porównania obsługa szamba pochłania co najmniej 1500-2000 zł). Przekłada się to bezpośrednio na sporą oszczędność pieniędzy. Drugą niewątpliwą zaletą jest ekologiczny charakter oczyszczalni, wynikający głównie z jej optymalnej szczelności. Ryzyko przedostania się chemikaliów do środowiska naturalnego i wód gruntowych w zasadzie nie istnieje. Pozostałe istotne atuty to m.in. komfortowa obsługa (wystarczy co jakiś czas dostarczyć bakterie i enzymy), brak nieprzyjemnego zapachu oraz wieloletnia trwałość. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Długa czy krótka? Wybór odpowiedniej sukienki na wesele
Długa czy krótka? Wybór odpowiedniej sukienki na wesele
Wesele to wyjątkowa impreza, na której przebywanie może sprawić wiele radości. Jest to bowiem czas intensywnego świętowania, który obfituje w […]
Polecamy