Porównanie bieżników pod kątem wytrzymałości i pory roku

Porównanie bieżników pod kątem wytrzymałości i pory roku

Wcześniej czy później każdy właściciel samochodu staje przed dylematem wyboru opon. Wbrew pozorom nie jest to takie proste zadanie. W grę wchodzi niezwykle wiele czynników, jak choćby cena, parametry, czy marka. Każda opona posiada inny bieżnik, który jest jednym z istotniejszych elementów przy wyborze ogumienia. Jakie są typy bieżników? Który będzie najlepszy?

Typy bieżników – symetryczny, asymetryczny i kierunkowy

Bieżnik to zewnętrzna część opony, która ma kontakt z drogą. Składa się z takich części, jak blok bieżnika, żebro, lamele i rowki. Z zależności od tego jaka jest opona, bieżniki mogą się różnić między sobą układem i grubością. Popularna klasyfikacja opon opiera się właśnie na rodzajach bieżników. Wyróżniamy trzy rodzaje:

  • bieżnik symetryczny – jest najprostszy i najtańszy w produkcji. Jest bardzo wytrzymały i odznacza się stosunkowo niską ceną;
  • bieżnik asymetryczny – posiada nierówne żłobienia, które odpowiedzialne są za odprowadzanie wody i zachowanie przyczepności. Niestety są one dosyć drogie i mogą być problematyczne w montażu;
  • bieżnik kierunkowy – posiada bardzo charakterystyczny układ żłobień, przez co nazywany jest czasem “jodełką”. Opony tego typu są bardzo skuteczne nawet przy dużej prędkości, dlatego idealnie sprawdzą się w samochodach sportowych.

Który bieżnik wybrać?

Każdy rodzaj bieżnika sprawdzi się w innej sytuacji, jednak możemy dopasować odpowiedni jego typ do naszych wymagań. Jeśli szukamy opon do niewielkiego samochodu miejskiego, warto rozważyć bieżnik symetryczny. Bieżnik kierunkowy zapewnia bezpieczne hamowanie przy dużej prędkości, z kolei bieżnik asymetryczny pozostanie niezawodny w każdych warunkach atmosferycznych.

Obecnie bardzo wielu producentów zajmuje się produkcją i dystrybucją opon o każdych parametrach, dlatego też warto zapoznać się choćby z ofertą https://plusgum.pl/producenci-opon/profil. Nie należy zapominać, że wybierając sprawdzone firmy, mamy gwarancję najwyższej jakości.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × 5 =