Spedycja morska – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?

Pieniądze i biznes
info-market
Spedycja morska – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Współcześnie w dziedzinie transportu bardzo ważną rolę odgrywa spedycja morska. To wyjątkowo korzystne rozwiązanie zwłaszcza w sytuacji, gdy zachodzi konieczność dostarczenia towaru na znaczną odległość – np. inny kontynent (przedsiębiorcy prowadzący działalność międzynarodową). Co istotne, mamy tutaj do czynienia z możliwością bezpiecznego przewiezienia zarówno ładunków ponadgabarytowych, jak i typowo drobnicowych. Specjalistyczne usługi w zakresie transportu drogą morską oferuje choćby ta konkretna firma ze Szczecina: http://www.hartwig.szczecin.pl.

O ostatecznej cenie decyduje wiele czynników

Podstawową zaletą spedycji morskiej jest bez wątpienia jej ekonomiczny charakter, gwarantujący sporą oszczędność pieniędzy. Duże znaczenie ma w tym kontekście przede wszystkim ponadprzeciętna ładowność masowców, która wynosi nawet do 200 000 ton. Za jednym razem można zatem przetransportować bez problemu kilka lub kilkanaście kontenerów, co w konsekwencji okazuje się niezwykle opłacalne (wyraźnie spada koszt jednostkowy). Oczywiście trzeba się jednocześnie liczyć z dłuższym czasem oczekiwania aniżeli w przypadku spedycji drogowej, lotniczej czy kolejowej. Pozostałe istotne atuty to m.in.:

  • ogromny zasięg – szansa na dotarcie do niemal każdego zakątku świata
  • wysoki poziom bezpieczeństwa – minimalne ryzyko kradzieży towaru lub jego uszkodzenia mechanicznego
  • duża uniwersalność – drogą wodną przewożone są ładunki wszelkiego typu, łącznie z tymi wymagającymi wyjątkowej ostrożności (surowce ciekłe i gazowe)

Jeśli chodzi o ostateczny koszt spedycji morskiej, to zależy on od bardzo wielu zmiennych. Chodzi tutaj w szczególności o rodzaj i ilość dostarczanego ładunku, wysokość podstawowej stawki przewoźnika, dodatek paliwowy i walutowy, a także opłaty portowe oraz dokumentacyjne. Dodatkowo należy zazwyczaj doliczyć do całości tzw. opłatę za kongestię, czyli przymusowy postój w jakimś porcie. Obecnie za przewiezienie jednego standardowego kontenera pod same drzwi adresata zapłacimy średnio około 1600 dolarów amerykańskich (6000 zł).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakimi środkami myć okna?
Jakimi środkami myć okna?
Mycie okien nie jest trudnym zadaniem. Przy użyciu odpowiednich środków zrobimy to z łatwością, a czyste i błyszczące szyby będą […]
Polecamy