Co należy wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Co należy wiedzieć przed zakupem mieszkania?

Kupno mieszkania czy domu to marzenie wielu osób, ale przed sfinalizowaniem transakcji warto się dowiedzieć kilku rzeczy, aby zakup nie okazał się rozczarowaniem. Należy to uczynić zwłaszcza z tego powodu, że jest to inwestycja wiążąca się z ogromnym obciążeniem finansowym. Co zatem należy zrobić przed nabyciem nieruchomości w celu ograniczenia ryzyka, przede wszystkim prawnego?

Przezorny zawsze wygrywa

Jedną z kluczowych rzeczy, na którą powinniśmy zwrócić uwagę na etapie wyboru mieszkania, jest jego stan prawny. I to niezależnie, czy chodzi o piękne apartamenty w centrum miasta, czy np. mieszkania z ogródkiem Szczecin czy Warszawa mają tak zróżnicowaną lokalizację nieruchomości, ze łatwo wybrać tę najlepszą dla siebie.

Chodzi tutaj o wszystkie informacje związane z prawami przysługującymi do danego budynku, m.in. prawem własności albo spółdzielczym prawem do lokalu, a także dane osób, które je posiadają. W pierwszej kolejności sprawdźmy, czy określona osoba faktycznie jest właścicielem obiektu lub posiada pełnomocnictwo upoważniające do jego sprzedaży.

Informacje te znajdują się w księdze wieczystej. Warto również zdobyć zaświadczenie o stanie zameldowania – można to zrobić w urzędzie gminy lub dostać je bezpośrednio od właściciela. Kolejnym krokiem powinno być zweryfikowanie ewentualnych obciążeń hipotecznych. Stosowne wpisy na ten temat znajdują się w czwartym rozdziale księgi wieczystej.

Znajdziemy tam także dane dotyczące innych praw rzeczowych, w tym zwłaszcza użytkowania oraz służebności, ale też ewentualne roszczenia i prawa osobiste (np. najmu, odkupu czy dożywocia). Ponadto, dla pewności i świętego spokoju można przejrzeć plan zagospodarowania przestrzennego. Dobrze także przejrzeć aktualne oferty np. na https://elite.nieruchomosci.pl/mieszkania/warszewo, by wiedzieć, jakie obecnie lokalizacje są łatwo dostępne.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 × pięć =