Dlaczego warto wybrać ogrzewanie elektryczne?

Dlaczego warto wybrać ogrzewanie elektryczne?

Kontynuując nasz cykl poradników poświęconych ogrzewaniu elektrycznemu, sprawdzimy teraz jak w liczbach wygląda kwestia korzystania z tego rodzaju ogrzewania. Porównamy ceny energii elektrycznej z cenami gazu, jak również inne aspekty tych dwóch opcji uzyskiwania energii cieplnej do ogrzewania.

Porównanie cen

Zacząć należałoby od tego, jakie obecnie mamy ceny prądu i gazu. Niestety nie możemy tutaj podać tego wprost w liczbach, ponieważ te różnią się w zależności od tego gdzie mieszkamy i kto jest dostawcą energii. Można jednak przyjąć, że średnia cena kilowatogodziny prądu elektrycznego to 0,50 zł. Liczymy tutaj zarówno cenę samej energii, jak i jej przesyłu. Natomiast jeżeli chodzi o gaz, to możemy mówić o cenach w okolicach 3,50 zł za metr sześcienny. Niestety dostawcy gazu także różnią się i stosują różne przeliczniki metra sześciennego gazu na kilowatogodzinę energii cieplnej, więc jako średnią uznamy wartość 11 kWh na m3 gazu ziemnego. Do tego jednak doliczyć trzeba jeszcze cenę za przesył, wobec tego jednostkowa kwota za kWh prądu i gazu jest porównywalna.

Co się bardziej opłaca?

Tak więc dzisiaj wybór pomiędzy gazem a prądem jest już jak najbardziej na miejscu, ponieważ różnice w cenie są coraz mniejsze, lub w ogóle ich nie ma w pewnych rejonach Polski. Ogrzewanie elektryczne na pewno ma taką przewagę nad gazowym, że nie emitujemy żadnych spalin. Nie tylko ma to znaczenie pod względem braku możliwości zatrucia się czadem bądź gazem, czy ewentualnego wybuchu. Ma to też znaczenie ekologiczne, ponieważ wiele miast jest dzisiaj silnie trapionych przez smog, a spalając gaz także się do niego przyczyniamy.

Ogrzewanie elektryczne do domu znajdziesz np. w Najtańsze Ogrzewanie.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 − siedem =