Jak ułatwić codzienne funkcjonowanie osobie niewidzącej?

Jak ułatwić codzienne funkcjonowanie osobie niewidzącej?

Osoby niewidzące i niedowidzące żyją wśród nas i nie jest ich wcale tak mało. Starają się prowadzić w miarę normalne życie. Uczą się, pracują, zakładają rodziny tak samo, jak wszystkie inne widzące osoby. Mimo że likwiduje się bariery i powstają urządzenia dla niewidomych, brak wzroku powoduje wiele codziennych trudności.

Technologia w służbie osób niewidzących

Niewidzący muszą w codziennym życiu starać się posługiwać innymi zmysłami. Jednak nie zawsze zdobyte umiejętności, wyostrzone zmysły i praktyka wystarczy, by wykonywać różne czynności. Na pomoc osobom niewidzącym przychodzi współczesna technologia. Produkuje się np. specjalne zegarki, które głosowo informują, która jest godzina albo można odczytywać na nich czas za pomocą dotyku. Powstaje coraz więcej książek i dokumentów zapisywanych alfabetem Braille’a oraz mapy, kalendarze, przewodniki, a nawet plakaty wykonane techniką 3D. Wszystkie tego typu towary można zamówić w punkcie takim jak Sklep Altix. Ponadto kupić można specjalne telefony i dyktafony, mówiącą wagę kuchenną lub łazienkową, mówiący ciśnieniomierz, urządzenie rozpoznające kolory, sygnalizator wrzenia, drukarkę Braille’a, czujnik poziomu cieczy oraz wiele innych urządzeń ułatwiających codzienne życie osobom niewidzącym.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa + osiemnaście =