Najlepsze materiały do szycia poszewek

Najlepsze materiały do szycia poszewek

Jednym z warunków zdrowego, spokojnego i komfortowego snu jest pościel wykonana z dobrej jakości materiału. Musi on przede wszystkim zapewniać optymalną oddychalność naszej skórze, być przyjemny w dotyku i wystarczająco wytrzymały. Najczęściej do wykonania poszewek wykorzystuje się oczywiście bawełnę, ale oprócz tego warto postawić na mniej popularne tkaniny – m.in. wełnę, jedwab, len czy satynę. Poszczególne materiały zostaną znacznie szerzej opisane w dalszej części artykułu. 

Kluczowe znaczenie ma komfort termiczny, choć to nie jedyny pożądany parametr 

Podstawowym materiałem stosowanym do wyrobu poszewek jest bawełna, ceniona ze względu na dosyć dobre właściwości użytkowe. Pozwala ona skórze oddychać, skutecznie odprowadza wilgoć na zewnątrz i jest łatwa w czyszczeniu (można ją bez problemu prac w pralce). Tak naprawdę jej jedyną wadą jest podatność na odgniecenia i odkształcenia – zarówno w trakcie użytkowania, jak i prasowania.

Do szycia poszewek znakomicie nadaje się również wełna, uznawana za materiał ekskluzywny. Gwarantuje ona komfort termiczny na wysokim poziomie, a jednocześnie odznacza się doskonałą wentylacją, w związku z czym pościel z niej wykonana może być używana nie tylko w chłodniejsze, ale też cieplejsze dni. Jest to idealny wybór dla alergików i osób cierpiących na różne schorzenia reumatyczne. Zdecydowanie najbardziej pożądaną wełnianą tkaniną jest kaszmir. Innymi idealnymi materiałami do szycia poszewek są:

– jedwab – niezwykle delikatny i przyjemny w dotyku, nie przyciąga kurzu i działa relaksująco oraz kojąco na zszargane nerwy

– len – w pełni ekologiczny, zapewnia odpowiednią cyrkulację powietrza i jest antystatyczny oraz antyalergiczny; jego wadą jest łatwe gniecenie się (sprawia problemy w trakcie prasowania)

– satyna – ciepła, stosunkowo lekka i przyjemna w dotyku, dlatego znakomicie nadaje się na pościel letnią

– flanela – gruba, niezmiernie ciepła i miękka, charakteryzuje się specyficzną powierzchnią pokrytą specjalną okrywą włókienną

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa + trzynaście =