Odrestaurowanie kamienicy – jak stworzyć niebanalną elewację budynku?

Odrestaurowanie kamienicy - jak stworzyć niebanalną elewację budynku?

Elewacja jest swego rodzaju wizytówką każdego budynku. To na nią w pierwszej kolejności zwraca się uwagę. Budynki liczące sobie wiele lat – a w szczególności kamienice – bardzo często potrzebują renowacji, która ma na celu odmienić jej wygląd i sprawić, że stanie się ona atrakcyjniejsza. 

Pomysły na stworzenie niebanalnej elewacji kamienicy

Przed przystąpieniem do prac, konieczne jest przeprowadzenie dokładnych i szczegółowych oględzin kamienicy, aby ocenić w jakim stanie się ona znajduje. Pomoże to też w dobraniu odpowiednich metod działania. W przypadku zabytkowych kamienic bardzo ważne jest zachowanie jej elementów dekoracyjnych, takich jak m.in gzymsy, które mogą mieć wartość historyczną. Prace renowacyjne warto rozpocząć od usunięcia starego tynku czy powstałych zabrudzeń, a także wypełnienia ubytków. Niekiedy pod warstwami starego tynku oraz farby można odkryć ciekawe dekoracje, które powinny zostać odpowiednio wyeksponowane. Nowa elewacja kamienicy powinna pasować do jej stylu oraz wszystkich elementów, które się na niej znajdują. Świetnym pomysłem jest sztukateria elewacyjna, którą można ozdobić okna oraz drzwi. Podkreśli ona wyjątkowy i niepowtarzalny charakter budynku. Jeśli konieczne jest przeprowadzenie wymiany stolarki okiennej oraz drzwiowej warto postawić na elementy wykonane z drewna, gdyż swoim wyglądem będą idealnie współgrały z elewacją oraz całą fasadą budynku. Właściwie przeprowadzona renowacja kamienicy sprawi, że będzie ona idealnym połączeniem nowoczesności z ponadczasową klasyką. 

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − 3 =