Przygotowywanie konia do zawodów jeździeckich

Wypoczynek i hobby
info-market
Przygotowywanie konia do zawodów jeździeckich
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Okres przygotowania konia do zawodów jeździeckich trwa praktycznie cały czas. Musimy dbać o zdrowie, siłę, wytrzymałość i kondycję wierzchowca niemal nieustannie. Wieloletni trening sprawia, że koń darzy nas większym zaufaniem, dzięki czemu nasza współpraca przebiega dużo lepiej. Należy dbać o odpowiednie zróżnicowanie terenu i ćwiczeń – pamiętając jednocześnie o tym, aby nie forsować zwierzęcia. W jaki sposób powinniśmy dobierać ćwiczenia? Które praktyki wchodzące w skład treningu są dobre? Dowiedz się, jak przygotować konia do zawodów jeździeckich i jakie czynniki decydują o zwycięstwie.

Traktuj wierzchowca jak dobrego przyjaciela

Planując udział w zawodach jeździeckich, nie możemy zapomnieć o tym, że nasz sukces zależy przede wszystkim od wierzchowca. Musimy więc wykazać się dużą dozą empatii, aby połączyła nas z nim wyjątkowa więź, która zapewni owocną współpracę – właśnie to przyniesie zwycięstwo w zawodach. Podstawą przygotowania powinny być ćwiczenia – regularne i odpowiednio zaplanowane. Ujeżdżalnia, czworobok i parkur są absolutnym minimum, które powinniśmy zawrzeć w naszym treningu. Nie opierajmy się jednak tylko na nich, ponieważ doprowadzi to do monotonii i po pewnym czasie zatrzyma rozwój. W miarę możliwości powinniśmy wybierać się wraz z naszym wierzchowcem na przejażdżkę terenową. Lasy, łąki i pagórki są naturalnym środowiskiem dla konia.

Gdy zachowamy regularność, wierzchowiec stanie się silniejszy i wytrzymalszy. Będzie w stanie poradzić sobie w wielu sytuacjach i warunkach. Nabierze również odwagi, co bardzo pomaga podczas konkurowania w zawodach jeździeckich. Jeździec z kolei uczy się współpracować z koniem – wie, w jaki sposób go kierować i na co zwracać uwagę. Ma również świadomość mocnych i słabych stron wierzchowca, dzięki czemu może wykorzystać te pierwsze i zniwelować drugie.

Kolejnym bardzo istotnym elementem jest uzyskanie zaufania konia. Wierzchowiec musi być pewny, że zależy nam na jego bezpieczeństwie i nic, co zrobimy, nie narazi go na uraz. Nie osiągniemy tego inaczej, niż pracując od podstaw. Za taką możemy uznać ćwiczenia na lonży, które są niekiedy równie wymagające co sama jazda.

Starajmy się zapoznawać i oswajać konia z wieloma zjawiskami oraz sytuacjami – dzięki temu nie będzie się płoszył. Odczulanie na wszelkie czynniki stresogenne ma ogromne znaczenie, jeśli zależy nam na zwycięstwie w zawodach. Kiedy koń nie jest płochliwy, możemy na nim polegać. Staje się zatem łatwiejszy do prowadzenia i pewniejszy podczas jazdy. To z kolei stanowi absolutną podstawę do zmagania się trudniejszymi wyzwaniami jeździeckimi.

Prawidłowe odżywianie konia – podstawa do rozwoju siły i wytrzymałości

Jeśli chcemy zapewnić sobie zwycięstwo w zawodach jeździeckich, musimy zadbać o naszego wierzchowca dosłownie pod każdym możliwym względem. Oprócz regularnego i zróżnicowanego treningu oraz ćwiczeń, które zbudują zaufanie – musimy także zatroszczyć się o jak najlepszą dietę dla konia. Składniki odżywcze, których dostarcza mu pasza, stanowią podstawę budowy tkanki mięśniowej, a także siły i wytrzymałości. Przy intensywnym treningu musimy zadbać o to, aby zawsze dostarczać naszemu rumakowi odpowiedniej ilości witamin, minerałów i składników odżywczych.

Kluczową rolę odgrywa tutaj odpowiednie dobranie sieczki dla koni. Mieszanka musi być stworzona w odpowiednich proporcjach, aby zaspokajać zapotrzebowanie organizmu zwierzęcia w zależności od ilości wysiłku i czasu przez jaki przebywa ono na łące. Istnieją specjalnie stworzone pasze dedykowane dla koni, które przygotowują się do zawodów. Na dobry wynik z całą pewnością przełożą się mieszanki zawierające substancje odżywcze. Mają one pozytywny wpływ na sierść i układ trawienny zwierzęcia. Nie możemy zapominać również o zdrowiu rumaka – konsultujmy się kilka razy w ciągu roku z weterynarzem, który sprawdzi czy wierzchowiec jest w pełni zdrowy i nie ma żadnych ukrytych objawów. Jeśli natomiast zauważymy niepokojące zmiany w zachowaniu konia lub podobne nietypowe objawy – niezwłocznie powinniśmy udać się do specjalisty, który wykona niezbędne badania.

Zdrowie konia to również wysokiej jakości pasza pochodząca ze sprawdzonego źródła. Zanim sami zaczniemy tworzyć mieszanki, postarajmy się jak najlepiej zgłębić wiedzę na ten temat – najlepiej poprzez rozmowy z doświadczonymi hodowcami lub specjalistami. Jeśli natomiast wolimy zamawiać pożywienie dla konia z zewnętrznego źródła, upewnijmy się, że jest ono najwyższej jakości. Stworzone wyłącznie z naturalnych składników przez wykwalifikowanych ekspertów, którzy wiedzą, w jaki sposób dobierać skład paszy dla zwierząt różnych gatunków o odmiennych poziomach aktywności fizycznej.

Warto zainteresować się sklepami internetowymi, jak na przykład poniższy https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/pasze-red-mills/, ponieważ możemy zapoznać się ze składem każdego produktu i przeczytać, jakie dokładnie jest jego przeznaczenie. Pomoże nam to zdecydować, która pasza będzie odpowiednia dla naszego wierzchowca.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Na co zwrócić uwagę wybierając serwis samochodowy?
Na co zwrócić uwagę wybierając serwis samochodowy?
Każdy właściciel samochodu zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór odpowiedniego warsztatu. Musi to być bowiem miejsce, co […]
Polecamy