Rozwód rodziców a emocje dziecka

Zdrowie i dieta
info-market
Rozwód rodziców a emocje dziecka
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Zdaniem psychologów, rozpad związku małżeńskiego to największa trauma dla dziecka, którego rodzice się rozstają. Oczywiście, sam rozwód porównywany jest do żałoby, jeśli weźmiemy pod uwagę stan emocjonalny osób dorosłych, natomiast wciąż w najgorszej sytuacji pozostają najmłodsi, którzy jeszcze nie są w stanie zrozumieć, co tak naprawdę się dzieje i dlaczego mama i tata zaczynają mieszkać osobno. Co czuje dziecko podczas rozwodu rodziców? Dowiedz się więcej już teraz. 

Smutek, wyobcowanie i zaburzone poczucie bezpieczeństwa

Jak potwierdza psycholog dziecięcy Warszawa, większość dzieci obarcza winą siebie za niepowodzenie w małżeństwie swoich rodziców. To z kolei przyczynia się do zaburzeń w ramach poczucia własnej wartości i pewności siebie. Malec staje się wyobcowany, a stale towarzyszący mu smutek prowadzi do wyobcowania społecznego i zaniechania kontaktów społecznych, w tym z rówieśnikami. 

Dzieci, których rodzice się rozwodzą, nie czują się bezpiecznie. To nowa i jakże traumatyczna sytuacja. Maluch uznaje, że skoro jeden z rodziców nie mieszka z nim już na stałe, za chwilę może stracić drugiego opiekuna. 

Jak przygotować dziecko na rozwód rodziców? 

Aby dziecko nie czuło złości, smutku, przygnębienia, a w skrajnych przypadkach nawet agresji, należy z nim przede wszystkim rozmawiać o sytuacji, która ma miejsce w domu. Rozwód dla wszystkich jest wydarzeniem traumatycznym, ale można nieco złagodzić jego skutki. Świetnym pomysłem jest terapia u psychologa, nawet jeśli maluch nie wykazuje negatywnych sygnałów w zachowaniu, które mogłyby być następstwem rozpadu związku rodziców. Tłumienie w sobie wszystkich emocji również nie jest w tym przypadku dobrym sygnałem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Powszechnie spotykane zabezpieczenia drogowe
Powszechnie spotykane zabezpieczenia drogowe
Na ruch drogowy na terenach zabudowanych wpływają takie czynniki jak remonty sieci miejskich lub tworzenie nowych rozwiązań transportowych. W takich […]
Polecamy