Stawy – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Sposób życia i styl
info-market
Stawy – wszystko co musisz o nich wiedzieć
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Ciało człowieka składa się z 206 kości, ponad 600 mięśni i wielu innych tkanek. Stawy to miejsca, w których te różne grupy tkanek łączą się ze sobą. Umożliwiają one ruch i elastyczność, ale także zapewniają stabilność ciała.

Stawy składają się z wielu różnych struktur w tym:

Torebka stawowa

Dwuścienna struktura, która otacza każdy staw i zapewnia mu wsparcie.

Chrząstka

Jest jednym z najważniejszych elementów stawu, ponieważ pełni rolę amortyzatora pomiędzy dwoma powierzchniami kostnymi, które stykają się ze sobą podczas ruchu. Chrząstka zbudowana jest z komórek zwanych chondrocytami, które wytwarzają włókna kolagenowe w celu utrzymania struktury tkanki.

Więzadła 

To twarde pasma włóknistej tkanki łącznej, które mocują kość do kości w stawach i utrzymują je razem podczas ruchu. Mięśnie połączone z tymi więzadłami mogą je napinać lub rozluźniać w zależności od potrzeb podczas ruchu.

Ścięgna 

Przyczepiają mięśnie do kości w stawach i zapewniają dodatkowe wsparcie dla ruchu. Ścięgna również składają się z włókien kolagenowych, podobnie jak chrząstka, ale nie mają w sobie dopływu krwi, więc nie mogą się same naprawić, jeśli zostaną uszkodzone przez uraz lub chorobę.

Stawy są klasyfikowane według ich budowy:

Stawy kuliste

Umożliwiają ruch we wszystkich kierunkach. Stawy biodrowe i barkowe to stawy kuliste.

Stawy zawiasowe (takie jak łokciowe i kolanowe) 

Pozwalają jedynie na zginanie i rozciąganie połączonych z nimi kończyn.

Stawy obrotowe (takie jak nadgarstki) 

Pozwalają na obrót wokół osi centralnej, ale nie na ruchy boczne.

Jak zadbać o stawy?

Najlepiej jest pójść do specjalisty by stwierdził nam dany uraz a jeżeli nie odczuwamy bólu ani dyskomfortu w stawach to możemy poddać się zapobiegawczo suplementacji jeżeli prowadzimy sportowy tryb życia. Najlepszymi suplementami są zioła na stawy, które zawierają kolagen wapń i dużą ilość witamin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak działa ogrzewanie postojowe w samochodzie?
Jak działa ogrzewanie postojowe w samochodzie?
Ogrzewanie postojowe nie jest w Polsce tak popularne jak w krajach skandynawskich, gdzie posiada je niemal każdy samochód. Wciąż jednak […]
Polecamy