W co można wyposażyć inteligentny dom?

W co można wyposażyć inteligentny dom?

Inteligentny dom to budynek powstały dzięki połączeniu wszelkich instalacji w jednej skomplikowany system. Mowa tutaj m.in. o ogrzewaniu, wentylacji, oświetleniu czy alarmie. W rezultacie obiekt zaczyna reagować na otoczenie i dostosowuje do niego swoją funkcjonalność, zapewniając w ten sposób mieszkańcom pełnię komfortu i bezpieczeństwa. Warto podkreślić, że dzięki takim elementom jak moduł Fibaro Double Switch czy czujniki dymu i alarmu mieszka się znacznie wygodniej, a przede wszystkim oszczędniej.

Skomplikowana sieć połączeń – dla bezpieczeństwa i wygody

Domem inteligentnym zarządza się przeważnie zdalnie, wykorzystując do tego oprogramowanie w panelu ściennym oraz aplikację w smartfonie. W ten sposób można choćby zobaczyć, co dzieje się w pomieszczeniach lub uruchomić poszczególne urządzenia. W obrębie systemu klimatyzacji i ogrzewania stosuje się specjalistyczne kotły, pompy ciepła, rekuperatory, czujniki temperatury oraz wilgotności, a często również zewnętrzne stacje pogodowe w wersji mini.

Z kolei sterowanie roletami i żaluzjami okiennymi jest możliwe dzięki czujnikom natężenia światła, wiatru i temperatury. Polega ono na tym, że w razie burzy czy wiatru, elementy zostają automatycznie zwinięte, a gdy świeci silne słońce – opuszczone. Pozwala to uchronić wnętrza przed przegrzewaniem się, co prowadzi do zmniejszenia rachunków za klimatyzację. W inteligentnym domu pomysłowe rozwiązania zostały też wprowadzone w obrębie:

– sterowania drzwiami i bramami – robi się to za pomocą aplikacji z dowolnego miejsca

– oświetlenia – czujniki światła, które automatycznie włączają się, gdy ktoś wchodzi do pomieszczenia; istnieje również możliwość regulacji natężenia światła

– systemów alarmowania – połączone w całość alarmy przeciwwłamaniowe i detektory ruchu np. z czujnikiem dymu Fibaro

– multimediów – kino domowe i system nagłośnienia sterowany z użyciem smartfona lub pilota; dźwięk przemieszcza się wraz z nami i reaguje na poziom światła czy temperaturę

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × trzy =