W jakie elementy i udogodnienia powinien być zaopatrzony jacht, zanim wyruszy w rejs?

W jakie elementy i udogodnienia powinien być zaopatrzony jacht, zanim wyruszy w rejs?

Rejs jachtem to poważne przedsięwzięcie i niezależnie od tego jak długo ma trwać, trzeba być na niego dobrze przygotowanym. Odpowiednie wyposażenie powinno zapewnić żeglującym swobodę w prowadzeniu łodzi, a także jak największe bezpieczeństwo. W co trzeba się zaopatrzyć ?

Istotne elementy na jachcie

Oprócz wyposażenia osobistego w postaci właściwego ubioru oraz części profesjonalnej garderoby ratującej życie w postaci kamizelek asekuracyjnych, muszą to być części ściśle związane z samym jachtem. Chodzi między innymi o linki bezpieczeństwa i wąsy, których nie zamocujemy odpowiednio, jeżeli na pokładzie nie znajdzie się również odpowiednia knaga, czyli okucie służące do unieruchomienia wszelkiego olinowania. Do cumowania potrzebne będą oczywiście cumy, ale także boje i kotwica. Na pokładzie potrzebny będzie także dobrej jakości króciec, pomagający m.in. w kontroli zbiornika paliwowego. Do operowania zaś wcześniej wspomnianymi już linami potrzebny będzie kabestan, czyli urządzenie do wybierania i luzowania lin, a także szekle, czyli klamry pozwalające je zapinać.

Na rejsie w sposób szczególny należy dbać o pokład, ale także o żagle. Dlatego przed wypłynięciem w rejs konieczne jest zaopatrzenie jachtu w raksy, takie jak na witrynie https://www.szopeneria.pl/pl/c/Raksy/115, które służą do szybkiego wpinania żagla w sztag, czyli jedne z najgrubszych i najistotniejszych lin na całym pokładzie. Warto zadbać również o to, aby luk pokładowy był w dobrym stanie, W razie uszkodzenia powinniśmy go naprawić, stosując części zamiennie, lub wymienić na nowy. Pamiętając o tych elementach będziemy mogli wyruszyć w żeglować bez kłopotów.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × pięć =