Za pomocą jakich urządzeń sprawdza się właściwości asfaltu?

Za pomocą jakich urządzeń sprawdza się właściwości asfaltu?

Asfalt budzi skojarzenia przede wszystkim z drogami i są one jak najbardziej prawidłowe. Substancję tę wykorzystuje się bowiem głównie do ich budowy, ale nie tylko. Bez niego niemożliwa byłaby również produkcja papy, a także zapewnienie skutecznej izolacji w zwykłym budownictwie. Trzeba jednak zaznaczyć, że z reguły stanowi on składnik mieszanki złożonej z większej ilości elementów. W przypadku dróg pełni on rolę lepiszcza, które wiąże ze sobą kruszywo o różnym uziarnieniu. Jego wkład jest tam duży, stąd bardzo często całą mieszankę bitumiczną, z której tworzone są jezdnie, nazywa się często po prostu asfaltem. Jednak bez względu na to z jaką formą asfaltu mamy do czynienia, zawsze przed zastosowaniem musi on odznaczać się odpowiednimi właściwościami oraz parametrami, które należy kontrolować. Do ich sprawdzania służą specjalne urządzenia, które z pewnością warto poznać.

Czym sprawdza się jakość asfaltu?

Ze sprzętem służącym do kontroli jakości asfaltu możemy się spotkać już na etapie tworzenia mieszanki bitumicznej, stosowanej do wylewania dróg. Jednym z często używanych urządzeń będzie chociażby profesjonalny koleinomierz, służący do oceny odporności nawierzchni na odkształcenia trwałe w laboratoriach. Oprócz niego spotkamy się również z penetrometrem, którego zadaniem badanie i analiza konsystencji, a także plastyczności próbek asfaltu. Dzięki niemu możliwa jest szczegółowa klasyfikacja asfaltu drogowego zgodnie z prezentowanymi parametrami. Do tego dochodzi też duktylometr testujący rozciągliwość asfaltu, czyli możliwości jego wydłużania w określonych warunkach. Każde z tych urządzeń musi gwarantować precyzję wykonywanych pomiarów, dlatego konieczne jest, aby były one zgodne z wymaganymi normami. Aby tak było, najlepiej jeśli będą pochodzić od sprawdzonego producenta lub dystrybutora, takiego jak chociażby https://viateco.eu/pl/sprzedaz/mma/asfalty.htm, gdyż wówczas będzie można mieć pewność, że kontrola właściwości asfaltu będzie przebiegała zgodnie z oczekiwaniami.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 17 =