Zabezpieczenie danych na dysku komputera – konieczne kroki

Zabezpieczenie danych na dysku komputera - konieczne kroki

Dane, które posiadamy na komputerze często są bardzo poufne. Trzymamy tam zdjęcia rodzinne, nierzadko zapisujemy informacje takie jak numery kart płatniczych w plikach tekstowych. Niektórzy zapisują nawet dane logowania do bankowości internetowej. Dobrze więc, by takie informacje nie wpadły w ręce przestępców. Pierwszą rzeczą, jaką trzeba zrobić, to zainstalować dobre oprogramowanie antywirusowe. Jeśli natomiast chcemy posiadać pełnię bezpieczeństwa, powinniśmy też zaszyfrować wszystkie dane na dysku.

Uważajmy na wirusy

Na początku ery komputerów osobistych wirusy powodowały głównie utratę danych lub nawet uszkodzenie komputera. Dziś zdarza się to rzadko, natomiast o wiele częściej możemy mówić o oprogramowaniu szpiegowskim, które niepostrzeżenie odczytuje nasze poufne informacje i wysyła w świat, wprost w ręce przestępców. Dlatego też powinniśmy posiadać mocnego antywirusa, którym może być na przykład pakiet ESET Licencja może zostać zakupiona w sieci. Klucz będzie od razu aktywny, dzięki czemu po instalacji oprogramowania ochrona rozpocznie się praktycznie natychmiast.

Szyfrujmy dane

W przypadku komputerów stacjonarnych szyfrowanie plików na dysku można sobie podarować. Jednak posiadając laptopa, z którym często podróżujemy, zdecydowanie powinniśmy zdecydować się na takie rozwiązanie. W takiej sytuacji, gdybyśmy komputer zgubili lub zostałby nam skradziony, nikt nie mógłby odczytać zapisanych na nim informacji. Stracilibyśmy więc tylko sam sprzęt, ale nie tożsamość, która w obecnych czasach może zostać skradziona na bardzo wiele sposobów.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × trzy =