Aluminium jest jednym z najbardziej popularnych metali. Przedmioty wykonane z aluminium możemy znaleźć w każdym domu. Dzisiaj chcemy zastanowić się nad zastosowaniem aluminium. Omówimy także procesy, które mają na celu zabezpieczenie powierzchni metalu.
Aluminium jest powszechnie stosowane w wielu branżach. W sektorze spożywczym jest wykorzystywane do produkcji puszek. Stopy aluminium o wyższej twardości są z powodzeniem stosowane w lotnictwie oraz do produkcji sprzętów sportowych. Aluminium stopione z magnezem znajduje zastosowanie przy produkcji sprzętu AGD oraz elementów do samochodów. Aluminium połączone z krzemem zyskuje właściwości antykorozyjne, w związku z czym jest wykorzystywane do produkcji felg.
Aby uzyskać określone właściwości aluminium i jego stopów, poddaje się je na przykład procesowi anodowania. Surowa powierzchnia aluminium jest dosyć wrażliwa. W celu zabezpieczenia jej oraz uzyskania pożądanych właściwości dekoracyjnych stosuje się anodowanie aluminium. Polega on na wytworzeniu tlenku glinu na powierzchni metalu. Dzięki temu powstaje warstwa, która znacznie podnosi właściwości antykorozyjne i uodparnia na uszkodzenia mechaniczne.
Kolejnym procesem zabezpieczającym, stosowanym w przypadku aluminium, jest kataforeza. Stanowi ona doskonałą bazę pod malowanie proszkowe. Proces polega na nakładaniu powłoki lakierniczej z wykorzystaniem zjawiska elektroforezy. Metalowy element zanurza się w roztworze farby i jednocześnie podłącza do prądu za pomocą elektrod. Po zakończeniu procesu powłoka metalu staje się bardzo estetyczna oraz odporna na działanie czynników zewnętrznych. O innych zaletach kataforezy możecie przeczytać na: http://tegal.pl/technologie/kataforeza/