Aluminium – zastosowanie i procesy zabezpieczające

Motoryzacja i technologia
info-market
Aluminium – zastosowanie i procesy zabezpieczające
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Aluminium jest jednym z najbardziej popularnych metali. Przedmioty wykonane z aluminium możemy znaleźć w każdym domu. Dzisiaj chcemy zastanowić się nad zastosowaniem aluminium. Omówimy także procesy, które mają na celu zabezpieczenie powierzchni metalu.

Jakie zastosowanie ma aluminium?

Aluminium jest powszechnie stosowane w wielu branżach. W sektorze spożywczym jest wykorzystywane do produkcji puszek. Stopy aluminium o wyższej twardości są z powodzeniem stosowane w lotnictwie oraz do produkcji sprzętów sportowych. Aluminium stopione z magnezem znajduje zastosowanie przy produkcji sprzętu AGD oraz elementów do samochodów. Aluminium połączone z krzemem zyskuje właściwości antykorozyjne, w związku z czym jest wykorzystywane do produkcji felg.

Anodowanie aluminium

Aby uzyskać określone właściwości aluminium i jego stopów, poddaje się je na przykład procesowi anodowania. Surowa powierzchnia aluminium jest dosyć wrażliwa. W celu zabezpieczenia jej oraz uzyskania pożądanych właściwości dekoracyjnych stosuje się anodowanie aluminium. Polega on na wytworzeniu tlenku glinu na powierzchni metalu. Dzięki temu powstaje warstwa, która znacznie podnosi właściwości antykorozyjne i uodparnia na uszkodzenia mechaniczne.

Kataforeza aluminium

Kolejnym procesem zabezpieczającym, stosowanym w przypadku aluminium, jest kataforeza. Stanowi ona doskonałą bazę pod malowanie proszkowe. Proces polega na nakładaniu powłoki lakierniczej z wykorzystaniem zjawiska elektroforezy. Metalowy element zanurza się w roztworze farby i jednocześnie podłącza do prądu za pomocą elektrod. Po zakończeniu procesu powłoka metalu staje się bardzo estetyczna oraz odporna na działanie czynników zewnętrznych. O innych zaletach kataforezy możecie przeczytać na: http://tegal.pl/technologie/kataforeza/

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak może być leczone zaburzenie potencji?
Jak może być leczone zaburzenie potencji?
Zaburzenia potencji to coraz częstszy problem mężczyzn. Jeszcze do niedawna dotyczył panów po pięćdziesiątym lub nawet sześćdziesiątym roku życia, a […]
Polecamy