Centralny układ smarowania – do czego służy?

Centralny układ smarowania - do czego służy?

Centralny układ smarowania zapewnia smarowanie wielu maszyn, w tym przenośników, pomp i innych urządzeń. W zakładzie przemysłowym może to być duże przedsięwzięcie, wymagające użycia dużych zbiorników, które mieszczą tysiące galonów oleju. Olej jest następnie pompowany rurami do różnych elementów maszyn.

Automatyzacja procesu

Układy centralnego smarowania są zazwyczaj zautomatyzowane, dzięki czemu operatorzy nie muszą ręcznie pompować oleju do każdego elementu wyposażenia. Skomputeryzowany system kontroli może również monitorować ilość oleju pozostałego w zbiorniku, jak również jego jakość i temperaturę. Gdy jeden element maszyny wymaga więcej środka smarnego niż inny, centrala automatycznie dostosuje ilość dostarczanego środka. Centralne smarowanie może również wykryć, czy olej został zanieczyszczony wodą lub innymi materiałami. Jest to ważne, ponieważ wilgoć mogłaby uszkodzić części i uczynić je niezdatnymi do użytku. Wówczas system automatycznie spuści brudny olej i zastąpi go świeżym płynem.

Korzystne dla środowiska

Oprócz tych korzyści, systemy centralnego smarowania zapewniają kilka korzyści dla środowiska. Po pierwsze, ograniczają wycieki poprzez wyeliminowanie konieczności ręcznego przenoszenia i transportu oleju przez pracowników. Po drugie, zmniejszają emisję z rur wydechowych poprzez wyeliminowanie emisji z pojazdów używanych do celów transportowych. Wreszcie, zmniejszają zanieczyszczenie hałasem, ponieważ nie ma pracujących silników ani spalin emitowanych do powietrza wokół nich.

Opublikowano w

InfoMarket

InfoMarket jest serwisem informacyjnym dla konsumentów, przedsiębiorców, dla chcących dbać o zdrowie i dobrze gospodarować finansami - ogólnie dla każdego!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − dwadzieścia =